Najvyšší súd rozhodol: US Steel neleží v Košiciach

US Steel Košice
US Steel Košice Zdroj: TASR

Daň z nehnuteľností tak nemajú železiarne platiť mestu.

V dlhoročnom spore o pozemky, na ktorých leží areál oceliarskej spoločnosti U.S. Steel, rozhodol Najvyšší súd (NS) SR v prospech obce Sokoľany. Podľa rozhodnutia NS sporné územie nepatrí do katastra Košíc, ale Sokolian.

"Najvyšší súd SR rozhodol vo veci Mesto Košice proti Okresnému úradu Košice - okolie, katastrálnemu odboru, o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia odporcu dňa 8. 6. 2016 tak, že zmenil rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach a potvrdil rozhodnutie Okresného úradu Košice - okolie, katastrálneho odboru, ktoré krajský súd svojim rozhodnutím zrušil," uviedol dnes pre TASR hovorca NS Boris Urbančík.

O verdikte NS dnes informoval denník Korzár. Vyplýva z neho, že daň z nehnuteľností tak nemajú železiarne platiť mestu, ale obci. "Pre košickú radnicu to znamená od budúceho roka každoročnú dieru v daňových príjmoch asi 1,5 milióna eur. A pre Sokoľany, ktoré majú nižšie daňové sadzby, extra príjem asi 700.000. Rozdiel alebo jeho podstatnú časť, keďže daňovníkov je tam viac, tak U.S. Steel ušetrí," uviedol denník. NS rozhodoval po tom, čo krajský súd v spore vlani v decembri rozhodol v prospech mesta Košice.

Rozhodnutie NS zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Košický magistrát sa zatiaľ nechce vo veci vyjadrovať. "Doposiaľ právnemu zástupcovi mesta Košice nebolo z Najvyššieho súdu SR doručené žiadne rozhodnutie v predmetnej veci," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Dodala, že za tento súdny spor sú zodpovední právni predchodcovia mesta Košice - bývalé národné výbory.

Sokoľany sú v súdnom spore vedľajším účastníkom. Starosta Sokolian František Beregszászi pre TASR potvrdil, že vrátenie zhruba 670 hektárov pozemkov by predstavovalo pre obec ročne približne 700.000 eur na dani z nehnuteľností. "Pre našu obec to znamená podstatne veľa, konečne dokončíme kanalizáciu, cesty a tak ďalej," reagoval.

O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý Krajský národný výbor pre výstavbu Východoslovenských železiarní. Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky, argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí.

Samospráva obce sa pozemkov domáhala od roku 1997 na základe reštitučného zákona. Katastrálny úrad potvrdil vrátenie pozemkov do katastra Sokolian, čo však mesto Košice súdne napadlo. Spor tak trvá už takmer 20 rokov.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Košice

Dôležité udalosti