Dočkajú sa Slováci odškodného od Volkswagenu? Takto to vidí právnik

Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen
Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen Zdroj: TASR

Osem a pol milióna majiteľov Volkswagenov, ktoré jazdia po Európe, zatiaľ dostane iba pozvánku do servisu.

Volkswagenu vyhlásili tichú vojnu. Európski úradníci tlačia na nemeckú automobilku, aby odškodnila nielen amerických, ale aj európskych majiteľov dieselových áut s manipulovaným softvérom. Právnik im ale veľkú šancu nedáva.

Američan Peter Hayes vlastní 5-ročný Volkswagen. Automobilka ho ale pri predaji oklamala, jeho diesel spĺňal emisné normy iba naoko. Majiteľ auta to ešte minulý rok po prepuknutí kauzy neplánoval nechať bez povšimnutia.

Volkswagen mu auto opraví do požadovaného stavu a okrem toho ho čaká aj finančná hotovosť. Američania budú mať nárok na sumu od 5 000 do 10 000 dolárov.

Európanov a medzi nimi aj slovenských majiteľov sporných dieselov, taká veľkorysá náprava, akú majú Američania nečaká. Osem a pol milióna majiteľov Volkswagenov, ktoré jazdia po Európe, zatiaľ dostane iba pozvánku do servisu. Podľa právnika sa nemecká automobilka európskych súdov vôbec neobáva.

"V Amerike úrady aj zákazníci pristupujú voči Volkswagenu oveľa nekompromisnejšie a v tomto prípade sa Volkswagen viac bál týchto úradov aj zákazníkov," povedal právnik Peter Chrašč.

Brusel tlačí na automobilku

Americké súdy navyše priznávajú oklamaným spotrebiteľov niekedy rekordne vysoké odškodnenia. "Lebo navyše je to precedentné právo a takýmto spôsobom by mohli zaplatiť v Amerike veľmi, veľmi veľa peňazí," dodáva právnik.

Podľa Chračša aj preto slovenskí majitelia dieselov finančné odškodné zrejme nedostanú. Rokovania s nemeckou automobilkou sleduje aj europoslanec Ivan Štefanec. Podľa neho Brusel tlačí na nemeckú automobilku, aby platila odškodné tak ako v USA, európske zákony mu však nedávajú do ruky dostatočne silné páky.

Podľa Štefanca ale ešte nie je nič definitívne stratené a Volkswagen možno nakoniec predsa len bude platiť. "V našom záujme je, aby európsky spotrebiteľ mal rovnaké podmienky ako spotrebiteľ v Spojených štátoch," povedal.

Podľa Chrašča sú ale bruselskí úradníci na nemeckú automobilku príliš mäkkí.BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Volkswagen

Dôležité udalosti