Až o štvrtinu klesol počet falošných eurobankoviek

Falošné peniaze
Zdroj: TV Markíza,

Za prvý polrok boli najčastejšie falšované 20 a 50 eurovky.

V prvej polovici tohto roka bolo podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) z obehu stiahnutých 331-tisíc falošných eurových bankoviek. Počet stiahnutých bankoviek sa medziročne znížil o 123-tisíc, v porovnaní s druhým polrokom 2015 ide o pokles o 25 %.

Ako uviedla ECB, v porovnaní s rastúcim počtom pravých bankoviek v obehu, ktorých bolo v prvom polroku 2016 viac než 18,5 miliardy, zostáva počet falzifikátov veľmi nízky.

Počas prvého polroku tohto roka pritom boli najčastejšie falšované bankovky nominálnej hodnoty 20 a 50 eur. V porovnaní s údajmi za druhý polrok 2015 sa podiel falošných bankoviek v hodnote 20 eur znížil a podiel falošných bankoviek v hodnote 50 eur vzrástol. Spolu predstavovali 79,8 % celkového počtu falzifikátov.

Väčšina falzifikátov bola odhalená v krajinách eurozóny. Len približne 1,7 % falzifikátov bolo odhalených v členských štátoch Európskej únie nepatriacich do eurozóny a menej ako 0,7 % v iných častiach sveta.

ECB spoločne s národnými centrálnymi bankami vyzývajú ľudí, aby bankovkám venovali náležitú pozornosť. Ich pravosť sa dá overiť jednoduchou kontrolou hmatom, pohľadom a naklonením.

V prípade, že sa občanovi dostane do rúk podozrivá bankovka, je potrebné ju porovnať so zaručene pravou bankovkou. V prípade potvrdenia pochybností by sa mal v závislosti od predpisov platných v danom štáte obrátiť na políciu, na príslušnú národnú centrálnu banku alebo na svoju banku.

Nová bankovka v hodnote 50 eur, ktorá bude vybavená inovatívnymi ochrannými prvkami, bude uvedená do obehu 4. apríla 2017. Podľa vyjadrení ECB bude výrobcom a dodávateľom zariadení na spracovanie a overovanie bankoviek eurosystém poskytovať podporu pri prispôsobovaní ich zariadení na novú bankovku. Prevádzkovatelia a majitelia zariadení, ktoré túto bankovku zatiaľ nedokážu spracovať, by sa mali bezodkladne obrátiť na svojho dodávateľa alebo výrobcu.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NBS

Dôležité udalosti