Matkám s malými deťmi by sa mohlo žiť ľahšie. Pôjdu na to milióny eur

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo práce si projekt vyskúšalo už vlani. No keď sa skončil, niektoré mamy o miesto prišli.

Návrat do práce po materskej, to je ako sedieť na dvoch stoličkách. Zažijú to aj tieto mamy. Zuzana je produktová manažérka a teraz je doma s 1,5 ročným Teom. Neskôr by privítala prácu na čiastočný úväzok.

Pár hodín denne v kancelárii alebo práca z domu. Štát chce firmám prispievať na mzdy pre matky s deťmi do 10 rokov. Podmienkou bude pracovná zmluva na dobu neurčitú. Peniaze sa nájdu aj na detské kútiky vo firmách.

Projekt fungoval už vlani. Nové miesta si nechalo preplácať takmer 800 firiem. Napríklad v materskom centre v Prievidzi prijali sedem žien na čiastočný úväzok a dve opatrovateľky do kútika. Chceli ponúkať rodinám v meste viac služieb. Matky však nakoniec museli prepustiť, bez dotácie ich nedokázali zaplatiť. Tak ako mnohé iné centrá či firmy.

Koľké z nich miesta udržali, je otázne. Ministerstvo práce takéto údaje nemá. Projekt trval iba desať mesiacov a potom sa skončil. Ministerskí úradníci teraz potrebujú ešte niekoľko týždňov na doladenie všetkých detailov. Zatiaľ to vyzerá, že projekt by sa mohol spustiť na jeseň.


BRATISLAVA/TV Makríza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podpora

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.