Mali by ste v lete piť viac vody ako obvykle? Tu je odpoveď

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Máme pre vás aj jednoduchú rovnicu, ako si vypočítate odporúčaný príjem tekutín.

Slová o tom, že treba dodržiavať pitný režim, znejú už ako stará obohratá platňa. Aj napriek tomu je medzi nami veľa tých, ktorý pravidelný pitný režim zanedbávajú.

Mnohí si neuvedomujú, že dehydratácia organizmu môže mať fatálne následky. Najmä u starších ľudí a detí. Ak máte však vážny problém, môže vám pomôcť aj moderná technika. Náš respondent Štefan sa priznal, že nepije. Často ho bolela hlava a tak si nastavil mobilnú aplikáciu, ktorá ho na pitie upozorní.

Ideálne pitie a dehydratácia

Dospelý zdravý človek by mal podľa lekára denne vypiť každých 30-40 minút dve dcl vody. Ideálne množstvo vody, ktoré by ste mali vypiť závisí aj od fyzickej záťaže, veku či zdravotného stavu .

Vypočítať si ho, môžete tak, že vynásobíte Vašu váhu číslom 40 . Výsledné číslo je množstvo tekutín v mililitroch. Vo všeobecnosti by mali dospelé ženy vypiť približne 2, 7 litra a muži 3,6 litra. Malé deti okolo 1,5 litra. U detí nad osem rokov sa odporúča samozrejme aj viac ako dva litre.

Zdroj: TV Markíza

U starších ľudí, je potreba znížená a v priemere by mali vypiť poldruha litra tekutín. „Odporúča sa 2/3 celkového príjmu skôr na doobedie. Doháňanie deficitu v poobedných hodinách nie je úplne vhodné pre organizmus," vysvetlil lekár Peter Jackuliak.

Únava, bolesti hlavy či poruchy koncentrácie. To sú následky dehydratácie. U starších ľudí a detí ale môžu byť fatálnejšie.

U starších ľudí a najmä pacientov s ochoreniami srdca hrozí riziko kolapsov, čo môže viezť k rozličným zlomeninám a ťažšiemu poškodeniu zdravia. Platí to aj pre deti. A malé dokonca môže dehydratácia ohroziť na živote rovnako ako seniorov.


BRATISLAVA/Lucia Hlaváčková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti