Slovákov trestajú za ich deti. Účet rastie

Očkovanie
Zdroj: Shutterstock.com

A celé by to pri tom malo byť pre blaho všetkých.

Rodičom, ktorí odmietli povinné očkovanie detí, vyrubili počas roka 2012 a v prvom štvrťroku 2013 spolu 235 pokút za asi 19-tisíc eur. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva. Čerstvejšie údaje vraj nemá.

Za odmietnutie očkovania hrozí pokuta do 331 eur. Podľa zverejnených čísiel ide reálne o menšie sumy - na každú pokutu pripadá asi 80 eur.

Potvrdila to aj Mária z Bratislavy, ktorá za odmietnuté očkovanie pre syna zaplatila približne 50 eur. Vakcíny odmietla, pretože sa podľa nej prekrývali s obdobím sezónnych epidémií viróz.

Najväčšia dilema

Najväčšou dilemou v spore o očkovanie sa javí byť práve to, že je na Slovensku povinné. V mnohých európskych štátoch to tak totiž nie je a aj tak tam žiadne epidémie neprepukajú.

Naši experti však poukazujú na mimoriadne rizikovú skupinu obyvateľov osád. Obávajú sa, že ak by sa upustilo od povinného podávania vakcín, zaočkovanosť klesne do takej miery, že chránení už nebudú ani tí, ktorí zaočkovaní sú.

Väčšie či menšie riziko

Odporcovia povinného očkovania poukazujú na riziká, ktoré s podávaním vakcín súvisia. 

Žilinčania Milan a Mária však prezentovali opačný postoj.

"Očkovanie berieme ako samozrejmosť pre ochranu detí. Vieme, že môže mať negatívne vedľajšie účinky. Ale to majú aj všetky ostatné lieky a niektoré sú snáď ešte horšie ako tie, čo sa pripisujú očkovaniu. Veríme, že očkovať je lepšie ako neočkovať, lebo prevencia je lepšia ako riešenie prípadných ochorení," spomenuli.

Rozhoduje súd

Posun v spore možno prinesie verdikt Ústavného súdu. Ten posudzuje, či štát podľa ústavy má právo rodičov k očkovaniu nútiť.

Povinné sa očkuje proti desiatim infekciám: záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, pneumokokovým invazívnym infekciám, osýpkam, príušniciam a rubeole.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu
BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti