Na Slovensko by dnes mala prísť žena s dvoma deťmi zo Sýrie

Migrantka kráča s dieťaťom cez blato v utečeneckom tábore pri severogréckej dedine Idomeni na macedónsko-gréckej hranici.
Zdroj: TASR

Sú prvými zo stovky utečencov, ktorých dobrovoľne prijmeme z preťažených táborov v Európskej únii.

Na Slovensko by dnes mala prísť žena s dvoma deťmi zo Sýrie. Umiestnia ju v utečeneckom tábore v Humennom, kde by mala požiadať o azyl, uvádza dennikn. Sýrčanka a jej deti sú prvými zo stovky utečencov, ktorých dobrovoľne prijmeme z preťažených táborov v Európskej únii (EÚ).

Z Talianska má doraziť 60 a z Grécka 40 ľudí. Sýrčanka, ktorá prichádza z Grécka, si Slovensko vybrala, takže podľa šéfa tlačového odboru Ministerstva vnútra SR Ivana Netíka zrejme bude mať záujem u nás aj zostať. Podmienkou na príchod ďalších ľudí, ktorí utiekli pred vojnou, sú platné doklady a to, že si nás ako cieľovú krajinu sami vyberú. Slovensko napríklad neuznáva iracké vodičské preukazy a u nás si ich môžu urobiť len ľudia s dlhším ako 180-dňovým trvalým pobytom.

Veľká časť asýrskych kresťanov chcela pracovať ako vodiči a takéto ponuky aj dostali. Okolo 40 ľudí zo skupiny teraz chce chodiť do autoškoly. Veľká časť skúšok sa u nás dá absolvovať len v slovenčine, čo môže byť problémom, píše dennikn.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.