Rodičia si budú musieť pre dieťa do 3 rokov zaplatiť profesionálnu opatrovateľku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Od januára bude babysitting sociálna služba s presnými pravidlami zo zákona, ale ešte to musí schváliť parlament.

K malým deťom nechcú pustiť hocikoho. Ministerstvo práce chce prísne podmienky pre opatrovateľky detí do troch rokov. Po novom budú potrebovať registráciu, aby ich štát mohol kontrolovať. Otázne je, čo to urobí s trhom aupariek? Kvalifikovaných je už dnes málo. Niektoré agentúry to vraj môže položiť na lopatky.

Opatrovanie detí do troch rokov na pár hodín. Príležitostne aj pravidelne. Kto chce dnes takto zarábať, stačí mu živnosť. Od januára bude babysitting sociálna služba s presnými pravidlami zo zákona. Službu bude môcť poskytovať iba človek, ktorý spĺňa kvalifikačné štandardy.

Štát bude žiadať registráciu na kraji a maturitu z pedagogickej alebo zdravotníckej školy. Kto má inú, tak certifikát za 250 eur. Tieto opatrovateľky zapíšu do zoznamu. Pre niektoré konkurenčná výhoda, pre iné komplikácia. Rodičia ale budú mať istotu, že ich dieťa sa stará kvalifikovaný človek.

Až prax však ukáže, či sa rodičia pri výbere budú pozerať do registra alebo budú hľadať medzi známymi.

Iba tí, čo sú zaregistrovaní budú pod kontrolou štátu. Podľa mňa byrokracia od štátu," povedal nám majiteľka agentúry, ktorá chcela zostať v anonymite. Aj teraz si vraj dáva dobrý pozor, koho posiela do rodín. Aj bez zákona.

Priznala, že nové pravidlá možno jej firmu položia. Kvalifikovaných opatrovateliek je málo a na stráženie detí ponúka najmä študentky. Na otázku, či si myslí, že nájde kvalifikované odpovedala negatívne.

„Spolupracujem s opatrovateľkami z fakúlt, ktoré nemajú pedagogické vzdelanie, všetky majú skúsenosti s opatrovaním," dodala podnikateľka.

Mnohé po škole s opatrovaním skončia a investíciu stovky eur na kurz si premyslia. Ako budú nové pravidlá vyzerať v praxi si zatiaľ mnohí nevedia predstaviť. Katarína má 2,5 ročného Jakuba a päťmesačného Janka. Ženu na výpomoc s chlapcami našla cez internet. Mala vlastné kritériá.

Matky sú prieberčivé a opatrné aj dnes. Často okrem vzdelania zaváži, či je opatrovateľka pri deťoch aktívna. Až prax však ukáže, či sa rodičia pri výbere budú pozerať do registra alebo budú hľadať medzi známymi. Rodičov môže presvedčiť fakt, že registrované ženy im preplatí z príspevku na starostlivosť o dieťa.

„Nie som si istá tým systémom, ako to budú kontrolovať. Lebo papier vám nič nezaručí. aj tak si tie mamičky budú vyberať podľa skúseností a podľa referencií," tvrdí.

Ministerstvo síce chce sprísniť kritériá, na druhej strane, opatrovanie bez registrácie zakázať nemôže. Nové pravidlá ešte nie sú definitívne, ministerstvo v týchto dňoch zbiera pripomienky k novele.BRATISLAVA/Andrea Šprochová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti