Tragická smrť českého jaskyniara, v úzkej chodbe ho zavalil kameň

Zavalilo ho v úzkej chodbe.
Zdroj: TV Markíza

Kameň mu úplne pomliaždil hrudník aj srdce, museli ho rozvŕtať.

Smrť si ho našla v jaskyni. Jaskyniar Libor (39†) prišiel až z Čiech, aby s kamarátmi objavoval nové miesta v Jaskyni strateného prsteňa. Jaskyňu s poetickým názvom objavili ju len minulý rok, pred mesiacom našli ďalšiu štôlňu. Dostať sa k nej dá iba ťažko.

Čo sa vlastne počas osudných hodín stalo? Banskobystrickí jaskyniari, ktorí boli na mieste s Liborom o tom rozprávať nechceli. Pravdepodobne boli prekopávať nový priestor v podzemí, ktorý objavili. Ostatní už chceli odísť, no Libor sa chcel ešte raz pozrieť, čo objavili.

"Bol to úzky priestor, nazývaný plazivka, kde sa tento jaskyniar plazil po chrbte, kameň ho zavalil sprava, padol mu rovno na hrudník," opísal situáciu záchranár.


Kameň mal podľa neho viac ako sto kíl, v úzkom priestore ho nemali kam odvaliť, museli ho preto rozvŕtať a vyniesť von.

Kým prišli chlapi zo záchrannej jaskynnej služby, kamaráti a kolegovia nebohého ho stihli už zo závalu vyslobodiť a okamžite ho začali resuscitovať."

Liborovi už pomoci nebolo, kameň mu úplne pomliaždil hrudník aj srdce. Podľa záchranára aj jaskyniarov sa nie všetko dá predvídať. Českého jaskyniara vraj šťastie úplne opustilo. Jeho smrť teraz skúmajú aj policajti.

Jaskyňu strateného prsteňa objavili len pred rokom. Našli v nej vraj prsteň a prilbu slovenského vojaka z druhej svetovej vojny a podľa speleológov, sa v nej skrýva ešte veľa prekvapení.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme čech

Dôležité udalosti