Odzvoní jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia? Cez oceán budú premávať plachetnice

Takto majú vyzerať plachetnice budúcnosti.
Zdroj: TV Markíza

Nová technológia nebude vypúšťať do ovzdušia žiadne nebezpečné splodiny.

Vracia sa najelegantnejšia a zároveň veľmi ekologická doprava. Svetové oceány začnú brázdiť obrovské plachetnice. Tie by mali nahradiť obchodné lode, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia na svete.

Nákladnú plachetnicu budúcnosti bude poháňať vietor a elektromotor. ,,Každý počin, ktorý obmedzí spotrebu palív je prínosom pre ekológiu," vysvetľuje profesor Viktor Ferencey.

Lodné spaľovacie motory, ktoré má každá nákladná loď, sú momentálne jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia. ,,Skutočne ten objem toho spaľovania je neporovnateľný, je nepredstaviteľný," hovorí profesor.


Nová technológia však nebude vypúšťať do ovzdušia žiadne nebezpečné splodiny. Napriek tomu bude rýchla. Vietor je však jedným z najväčších háčikov, pretože je nestabilný a môže spôsobiť aj prevrátenie. Nemecké automobilky prepravia ročne po oceánoch vyše tri milióny automobilov. A tie by mohli skončiť aj na dne, budú to veľké koncerny riskovať?

Profesor Ferencey si myslí, že naftové motory nahradíme vo veľmi blízkej budúcnosti. Lode či autá na elektromotor budú úplné prirodzené.

,,Je taký prelomový rok, kedy sa cítime, že by bolo niečo reálne je rok 2030, kedy sa začnú využívať alternatívne palivá," dodáva profesor.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energia

Dôležité udalosti