Generálna prokuratúra zrušila obvinenie prokurátora Špirka, ktorý vyšetruje kauzu Bašternák

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Zdroj: TASR

Na dnešnom brífingu o tom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Generálna prokuratúra (GP) SR zrušila uznesenie v časti o vznesení obvinenia voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľovi Špirkovi, ktorý bol obvinený z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Na dnešnom brífingu v Bratislave o tom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Podľa Čižnára bola časť uznesenia zrušená z dvoch dôvodov. „Nebolo dostatočne odôvodnené, a tým pádom preskúmateľné," povedal Čižnár.

Ako druhý dôvod uviedol, že uznesenie bolo vydané predčasne. „Mali sa tam ešte dopĺňať skutkové okolnosti, ktoré by potvrdili to, čo je v uznesení uvedené," doplnil Čižnár.

Podľa názoru GP SR uznesene o vznesení obvinenia nebolo dostatočne odôvodnené v tom smere, že skutok sa stal a že ho mal spáchať práve prokurátor Špirko.

„Vydal sa pokyn prokurátorovi v Banskej Bystrici doplniť dokazovanie s tým, že trestné stíhanie vo veci naďalej prebieha," doplnil námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Uzneseniu o vznesení obvinenia vyčítal, že okrem opisu skutkového deja a citácie právnych ustanovení neobsahovalo právnu úvahu vyšetrovateľa.

Podľa generálneho prokurátora sa teraz môže trestné stíhanie zastaviť, nevylučuje však ani opätovné obvinenie či možnosť, že vec skončí v disciplinárnom konaní. „Pán Špirko môže naďalej vykonávať funkciu tak, ako ju mohol vykonávať doteraz," doplnil Čižnár s tým, že mu žiadna vec, ktorú dozoruje, odobratá nebola.

Prokurátor ÚŠP Vasiľ Špirko bol pôvodne obvinený pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Uznesenie o vznesení obvinenia tento mesiac spochybnil aj sudca Krajského súdu (KS) v Bratislave Peter Šamko. Vo svojom stanovisku na internetovej stránke pravnelisty.sk uviedol, že skutok Špirka nie je trestným činom.

„Z odôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia je zrejmé, že bolo vydané len na podklade trestného oznámenia obvineného a jeho obhajcu. Táto okolnosť stojí za povšimnutie, pretože bežne sa v praxi takéto trestné oznámenia na dozorových prokurátorov najskôr preverujú v rámci predprípravného konania, prípadne po začatí trestného stíhania vo veci," skonštatoval Šamko okrem iného vo svojom stanovisku.

Národná kriminálna agentúra nedávno obvinila prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, ktorý sa mal dopustiť trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Špirko má na starosti dozor nad vyšetrovaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý kúpil podiel vo firme B.A. Haus Ladislava Bašternáka.

Opozícia chce rokovať o Špirkovi

Opozícia chce v súvislosti s obvineniami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka zvolať zasadnutie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Ten by sa mal zaoberať aj pomermi v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. Špirka obvinila NAKA z toho, že sa mal dopustiť trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Generálna prokuratúra, ako sa vyššie píše, obvinenia zrušila.

Podľa Sulíka vyšetrovateľ NAKA konal svojvoľne bez dostatočnej opory vo faktoch. "S vysokou pravdepodobnosťou motívom jeho konania bolo odstaviť prokurátora Špirka z vyšetrovania podozrivých obchodov ministra vnútra Roberta Kaliňáka s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý z daňových podvodov a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti," uviedol šéf liberálov.

Konanie vyšetrovateľa NAKA nesie podľa Sulíka znaky možného zneužitia právomocí verejného činiteľa a mala by sa ním zaoberať inšpekcia ministerstva vnútra a generálna prokuratúra. Ako dodal, ide o ďalší dôvod na odstúpenie Kaliňáka z postu ministra vnútra, ale aj riaditeľa NAKA.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálna prokuratúra SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.