Realita v slovenskom školstve: Vaše dieťa bude možno učiť angličtinu nejazykár

Vyučovanie
Zdroj: TASR

Niekde až 40% predmetov učia učitelia, ktorí vyštudovali niečo iné.

Dali by ste deti do rúk matematikárovi, ktorý matematiku neštudoval na vysokej škole? Aj taká je realita v slovenskom školstve. Niektoré predmety učia aj učitelia, ktorí na ne nemajú kvalifikáciu. Podľa Štátnej školskej inšpekcie je situácia horšia v malých školách. Od septembra bude možno aj vaše dieťa učiť angličtinu nejazykár.


Rodičia o tom možno ani netušia

Výtvarnú výchovu učí vychovávateľ, históriu vysvetľuje slovenčinár. Aj keď dejepis nevyštudoval. Niekde až 40% predmetov učia učitelia, ktorí vyštudovali niečo iné. Výnimkou je slovenský jazyk aj matematika - učia sa najkvalitnejšie a najodbornejšie.

Ktoré predmety sa najčastejšie vyučujú neodborne?

Inšpekcia zistila, že veľmi zle boli vyučované predmety v oblasti človek a spoločnosť a človek a príroda. Hovoríme o geografii, dejepise a náuke o spoločnosti. Školy hľadajú učiteľov na niektoré predmety každé leto. Martin Menšík, ktorý sleduje pracovné ponuky, hovorí, že najviac voľných miest je v základných školách.

Niekde sú problémom peniaze. Informatici či jazykári majú lukratívnejšie ponuky inde. Alebo ide o predmety, ktoré sa učia len raz do týždňa a učiteľa na plný úväzok nepotrebujú. Problémom môže byť aj lokalita. Napríklad v Bratislave sa z učiteľského platu žije ťažko. To je aj jeden z dôvodov, prečo napríklad v škole v mestskej časti Lamač opäť nenašli učiteľa informatiky. Informatiku tu budú učiť matematici, ale aj učiteľka náboženskej výchovy, ktorá má informatiku urobenú cez štátnicové predmety. Podobne to musela riaditeľka školy vymyslieť aj s predmetom Technika. Hodiny rozdelila kolegom, ktorých tento predmet zaujíma. Tvrdí však, že žiaci nemusia byť ochudobnení, keď majú vynikajúceho učiteľa, aj keď nevyštudoval predmet, ak je to osobnosť, ktorá dokáže žiakov motivovať.

To, že sa niektoré predmety učia neodborne, ale podľa Stanislava Boledoviča nie je to najhoršie. Šéfuje projektu, ktorý je o neučiteľoch. Absolventi špičkových univerzít učia a pritom pedagogiku neštudovali. Väčší problém je to, že mladí o prácu v školstve nemajú záujem.

Ministerstvo školstva hovorí, že všetko je vraj v rukách riaditeľov. Ich úlohou je odborníkov nájsť. O tom, že je nutné učiteľské povolanie najmä zatraktívniť sa ale v stanovisku ministerstva nehovorí.

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁL

Prázdniny sa pomaly končia. Už len dva týždne a žiaci sa opäť vrátia do lavíc. Aby ste to s vašou ratolesťou zvládli bezbolestne, pripravujeme pre vás špeciálne reportáže. Od zajtra, každý večer až do začiatku školského roka, u nás nájdete užitočné informácie. Poradíme vám na aké poplatky si odložiť peniaze, ako sa vyrovnať so školským režimom. Venovať sa budeme aj prvákom. Sledujte Televízne noviny a našu spravodajskú stránku TVNOVINY.sk a na školu budete pripravení.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti