Zákon o občianstve je v platnosti šesť rokov. Koľko ľudí už pripravil o slovenský pas?

cestovný pas SR
cestovný pas SR Zdroj: TASR

Vo väčšine prípadov je na vine prijatie českého občianstva, maďarské je až na piatom mieste.

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. 7. 2010 do 19. 8. 2016) o slovenský pas 1466 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (416). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (351), rakúske (210), britské (140), maďarské (71), americké (60), nórske (34), holandské (32), belgické (26), írske (21), talianske (20), švajčiarske (18), kanadské (14), austrálske (12), fínske (10), francúzske (9), švédske (6), čínske a ruské (obe po tri), islandské, poľské a ukrajinské (všetky po dve), dánske, novozélandské, izraelské a srbské (všetky po jednej).

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a v súčasnosti ju ani nepripravuje.

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.
Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedlo ministerstvo.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti