Ide vaše dieťa prvýkrát do školy? Toto všetko by už malo ovládať

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Odborníci upozorňujú rodičov, aby deti zbytočne neučili veci, ktoré sa dozvedia v škole.

Vedia počítať, napísať svoje meno či prvé písmenká v abecede. Keď však prídu do školskej jedálne, namiesto príboru jedia holými rukami. Blíži sa začiatok školy a riaditelia upozorňujú rodičov prvákov, aby deti zbytočne neučili veci, ktoré sa dozvedia v škole. Zamerať by sa mali naopak na to, aby ich dieťa bolo v triede samostatné. Mnohé s tým totiž mávajú problém.

Zdroj: TASR

Čo by mal ovládať prváčik?

Z malého škôlkára sa stane školák. Zvládnuť by mal základy slušného správania sa. Pozdravy pri príchode a odchode, odzdravenie, to by mal prváčik už v malíčku.

Samozrejmosťou je, aby vaše dieťa v tomto veku vedelo povedať svoje krstné meno a priezvisko. Výhodou je, ak vie aj adresu bydliska pre prípad, že by sa stratilo alebo zatúlalo. Vymenovať by malo vedieť aj členov domácnosti, ako sa volá sestra alebo brat či dokonca sesternica alebo bratranec.

Ovládať by malo niekoľko pesničiek alebo básničiek. Šesťročné dieťa by sa malo vedieť aj plynule vyjadrovať a správne vyslovovať všetky hlásky.

Dieťa by sa malo vedieť samé obliecť, obuť sa, pozapínať gombíky alebo zips. Výhodou je, ak si bude vedieť zaviazať topánky. Vyhnete sa tak stresu, že bude chodiť domov s plačom, pretože je vždy pri obliekaní alebo obúvaní posledné.

Prváčik by mal vedieť nakresliť prvú postavičku so všetkým, čo k nej patrí. Postave by nemala chýbať hlava, ruky, nohy, ale aj oči, nos, ústa či uši. Bavia vaše deti omaľovánky? To je dobré, pretože sa na nich naučia nevychádzať z línie. Vystrihnúť z papiera by mali vedieť jednoduchý tvar, ovládať by mali aj jednoduché geometrické tvary.

Zdroj: TASR

Pozor na detské zlozvyky. Cmúľanie prstov, obhrýzanie nechtov, aj pohojdávanie sa na stoličke. Skúste upozorňovať na to vaše dieťa ešte pred nástupom do školy.

Nezabudnite na základné hygienické návyky

Samozrejmosťou je, aby školáci poznali ročné obdobia a rozpoznávali časové označenia častí dňa. Narátať by mali vedieť do desať, poznať by mali zvieratá a rastliny.

Mali by sa vedieť orientovať v priestore, poznať pojmy ako hore, dole, doprava, doľava. Kvôli bezpečnosti je dobré, aby poznali aj základné pravidlá správania sa chodca v cestnej premávke, signály a dopravné značky.

Dôležité je, aby do školy nastúpilo dieťa už s osvojenými základnými hygienickými návykmi, ako používať WC a že po každom jeho použití si musí umyť ruky. Pri obedovaní by malo ovládať použitie príboru a jesť samostatne.BRATISLAVA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti