Výbava pre prváka nie je lacná záležitosť. Časť peňazí ale môžete dostať späť

Prvý školský deň.
Zdroj: TASR

Poradíme vám, ako na to.

V papiernictvách cinkajú pokladne s poriadne dlhými účtami. Na ich konci svietia dvoj až trojciferné čísla. Suma na školské potreby je najvyššia u prvákov, no aj rodičia ostatných detí musia niekedy začrieť riadne do vrecka. Časť peňazí ale môžete dostať späť, len treba vedieť odkiaľ.

Papiernictva by mohli zriadiť pohotovostnú miestnosť pre rodičov, ktorým sa pri pokladni zakrúti hlava. Desiatky eur za školské potreby necháte v supermarkete aj klasických predajniach. My sme sa pokúšali kúpiť len to najnevyhnutnejšie a pozrite, čo to stálo. Celý nákup by nás vyšiel na 62,50 centov. Pravda ale je, že sme kúpili drahšiu školskú tašku - keby sme zobrali tú lacnejšiu, celé by to vyšlo o dvadsať eur menej, čiže 42,58 centov. Na nákupe v Hlohovci vyšli pomôcky pre školáka 93,54 centov.

Zdroj: TASR

Časť peňazí môžete dostať späť

Niektorým rodičom na začiatku školského roka pomáhajú samosprávy. Buď im dajú peniaze, alebo pomôcky. Školy alebo zriaďovatelia poskytujú buď finančné príspevky, alebo materiálne zabezpečenie. Prvákom dajú napríklad peračníky či školské potreby. Príspevky nie sú povinné. Nič nestratíte, keď sa na ne aj sami popýtate na miestnom úrade alebo u riaditeľa. Prípadne si vás nájdu sami.

Jeseň je napríklad dôležitá pre rodičov z bratislavského Ružinova. Mestská časť už začala zasielať zákonným zástupcom výzvu na vyzdvihnutie tohto príspevku vo výške 35 eur, informovala hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová. Príspevky bývajú väčšinou v desiatkach eur. Obce ich dávajú ako sociálnu pomoc, alebo ide o konkurenčný boj o žiaka medzi jednotlivými školami.

Na čo všetko môžete mať ešte nárok

Rodičia, ktorí sú v hmotnej núdzi alebo zarábajú minimum, sa môžu obrátiť aj na Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Ponúkajú príspevky na stravu, aj vzdelávanie. Pre školákov aj škôlkarov. Nezávisle od toho do akej triedy dieťa chodí.

Dotáciu na podporu stravovacích návykov dieťaťa môže dostať dieťa, ktoré navštevuje materskú alebo základnú školu a žije v rodine, ktorej sa poskytuje dávka a príspevky, alebo ktorej priemerný čistý mesačný príjem za posledných šesť mesiacov je najviac vo výške životného minima (1 euro na jeden stravovací deň, a to najviac 1 euro na obed, 0,35 eura na iné jedlo).

Dotáciu na podporu výchovy k plneniu školských povinností môže dostať dieťa, ktoré chodí do prípravnej triedy škôlky či na základnú školu (najviac v sume 33,20 eura na dieťa na školský rok). Musí však tiež žiť v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej priemerný čistý mesačný príjem za posledných šesť mesiacov je najviac vo výške životného minima .

O poskytnutie dotácií nežiadajú rodičia, ale zriaďovateľ školy či škôlky alebo občianske združenie.

Pomáhajú aj zbierky

Slovenská katolícka charita každý rok cez leto zbiera školské potreby. Zhromaždia tak aktovky, peračníky či farbičky, pre ktoré si potom rodičia s deťmi môžu prísť. Vytypované majú konkrétne rodiny, ktorým takto pomôžu, ale môžu prísť ďalší jednotlivci, ktorým niečo pre prváka chýba. Výdajne miesta sú rozdelené podľa regiónov.


BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pomôcky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.