Na Záhorí likvidujú pahúsenice, mesiac tam nemôžete ísť na huby

Pahúsenice hrebenárok, ktoré likvidujú v lesoch na Záhorí.
Zdroj: TV Markíza

Kalamita s premnoženými larvami nezaberá veľké plochy lesa.Väčšinou ide len o lokálne premnoženie.

Môžu spomaliť rast stromov a v najhoršom zapríčinia ich uhynutie. V lesoch na Záhorí sa premnožili larvy hrebenárok. Lesníci už začali s chemickým postrekom.

Ich potravou sú borovice - konkrétne ihličie. V najhoršom prípade po nich ostanú iba holé konáre. Malé, žlté a nenápadné. Takto vyzerajú hrebenárky, ktoré sa v lesoch pri Malackách premnožili. „Sú to pahúsenice, larvy blanokrídlového hmyzu - hrebenárok. Larvičky sú vlastne listožravé, sú pohromade tak môžu spôsobiť vážnejšie holožery na tých stromoch," povedal nám entomológ SAV Ladislav Roller.

Kalamita s premnoženými larvami nezaberá veľké plochy lesa.Väčšinou ide len o lokálne premnoženie.

Podľa hovorkyne mesta Malacky Ľubice Pilzovej mestský úrad dostal minulý týždeň informáciu od Vojenských lesov, že od 18. až 27. augusta bude robiť pozemný chemický postrek proti listožravému hmyzu. Rovnako ju dostali aj obecné úrady v Rohožníku, vo Veľkých Levároch a v Studienke.

Na to, či treba proti larvám bojovať hneď chemickými prostriedkami, sa pohľady biológov a lesníkov líšia.

„Látky, ktoré sú používané proti hubeniu lariev, nie sú len špecifické pre larvy týchto hrebenárok. Znamená to, že minimálne iný hmyz si to tiež odnesie. V záujme lesníkov je, aby stromy mali ten asimilačný orgán, aby mali listy a mohli teda rásť," vysvetlil Roller.

Postreky neúčinkujú len na hrebenárky či iný hmyz, kontaminované sú aj lesné plody. Práve preto sú aj pri vstupe do lesov oznamy, aby ich ľudia nezbierali a to do 24. septembra.


MALACKY/Lucia Hlaváčková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Huby

Dôležité udalosti