Rodičov čaká "drahý" september. Zisťovali sme, koľko im vytiahne z peňaženiek

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Poplatky od rodičov vyberá každá škola. No sumy sú rozdielne - čo kraj a škola, to iné účty.

Desiatky až stovky eur za pomôcky, a to sa školský rok ešte ani nezačal. Ak ste si mysleli, že august je finančne náročný mesiac, nechcite vedieť, koľko vás bude stáť september. Poradíme vám, koľko si odložiť na školské poplatky.

Katarína Maczeková má dve deti. Dcéra aj syn chodia do jednej základnej školy. Rodinná kalkulačka teraz funguje na plné obrátky. Okrem školských pomôcok treba dať v septembri bokom na žiakov 150 - 200 eur.

„Zbierajú sa peniaze do triedneho fondu, to je 30 eur za jedného. Potom je to ZRPŠ, to je 50 eur. Ešte sú tam obedy," povedala nám pani Katarína.

Strava

Poplatky od rodičov vyberá každá škola. No sumy sú rozdielne - čo kraj a škola, to iné účty.

Jedálne pýtajú za obed v priemere euro a viac. Riaditeľka bratislavskej ZŠ Erika Drgoňová povedala, že u nich príspevok na stravu a na obedy je asi zhruba 30 €.

Riaditeľka svidníckej ZŠ Mária Makutová konštatovala, že v poplatok za obedy v školskej jedálni je 0,95 € za 1. stupeň a1,01 € pre žiakov na 2. stupni. Mesačne je to teda 20 - 30 eur.

Školský klub

Niečo stojí aj školský klub detí, starším ročníkom známejší ako družina. Tu sme našli asi najvýraznejšie rozdiely. Stretli sme sa poplatkami v jedno aj v dvojciferných číslach. Vo svidníckej škola je poplatok tri eurá za mesiac, v bratislavskej 17 €.

Toto sú poplatky, s ktorými treba počítať každý mesiac, ak vaše dieťa v škole obeduje a zostane tam aj po vyučovaní. V septembri je toho ale ešte viac.

Pri niektorých školách fungujú aj občianske združenia, kde tiež rodičia prispievajú. Príspevky to ale bývajú jednorazové a zväčša sa platia na začiatku školského roka. Drgoňová tvrdí, že u nich je to okolo 20 €. K septembru si treba ešte pripočítať k týmto výdavkom aj príspevok do triedneho fondu, čo býva zhruba okolo 10-20 eur.

Makutová vysvetlila, že združenie rodičov stanovuje príspevok v októbri, niekedy až v novembri. Je to dobrovoľný príspevok - na 1. stupni asi 12 eur.

Pracovné zošity

A niekde treba ešte počítať s peniazmi na pracovné zošity, napríklad z angličtiny. Okolo 15 eur.

Tak si to teraz spočítajme - strava, školský klub, či ZRPŠ. V septembri to vyjde rodiča v priemere najmenej od 30 do 70 eur - za dieťa. Dobrou správou je, že zväčša sú to jednorazové poplatky a pravidelne sa opakujú už len obedy a družina.


BRATISLAVA/Zuzana Javorová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jedáleň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.