Zdravý ako BUKovský: Všetko, čo ste chceli vedieť o detoxe!

Igor Bukovský
Zdroj: Archív Igora Bukovského

Prášky, pilulky, vaničky, náplaste či iné čističe? Ako sa detoxikovať?

Vitajte pri sledovaní poslednej časti našej letnej relácie Zdravý ako BUKovský. Dnes sa budeme venovať populárnym detoxikačným kúram. Sú vôbec potrebné? Ako sa k nim postaviť? Oplatí sa investovať do rôznych štiav, vaničiek, práškov či náplastí? Odborník na výživu doktor Igor Bukovský vám podá všetky odpovede na vaše otázky.

„Prvá vec je či detox môže pomôcť s chudnutím. Nemyslím si. Nemyslím si, že detoxikácia je nevyhnutná cesta k chudnutiu. Naopak, treba povedať, že čím viac tuku telo nakumuluje, tým viac toxických látok v tele potom nachádzame. Mnohé z tých chemikálií, ktoré sú v našom potravinovom reťazci nevhodné, sa viažu na tuk. Takže aj toto je dôvod, prečo sa neodporúča prudké chudnutie. Keď totiž prudko schudnete, tak sa z tukového tkaniva uvoľňuje veľké množstvo toxických chemikálií. Preto sa odporúča chudnúť 2 až 4 kilá čistého tukového tkaniva mesačne,“ vysvetľuje doktor Bukovský.

Čo to znamená detoxikácia v praxi? Pozrite si prvú časť našej relácie.


„Otázkou je, či potrebujeme detoxikovať a z čoho potrebujeme detoxikovať. Ak totiž žijem nejakým spôsobom života, tak si to ako rozumný človek nastavím tak, aby to do môjho organizmu neprinášalo zbytočné toxíny. Tematika toxínov je veľmi komplikovaná a zložitá. Neexistuje žiadna metóda merania toxínov, okrem merania ťažkých kovov alebo DDT a podobných veci, ktoré sa dajú merať len v rámci výskumov a nikde u lekára vám podobné vyšetrenie na koncentráciu toxínov neurobia. Aj keby sa to meralo v krvi, nezodpovedá to skutočnosti, lebo tie ťažké kovy ako kadmium, ortuť, olovo sa hromadia v kostnej štruktúre. My by sme museli zobrať bioptickú vzorku z kostného tkaniva, aby sme zistili, aké množstva máte z dlhodobého hľadiska nakumulované. Vyšetrenie vlasov je už o niečo presnejšie, ako to z krvi, ale stále nezodpovedá informácii o dlhodobej expozícii toxínom, lebo vlasy majú oveľa kratšiu životnosť ako kostné tkanivo,“ pokračuje odborník na zdravú výživu.

Myslíte si, že je dobrý nápad z času na čas prežiť pár dní na zeleninových alebo ovocných šťavách? Pozrite si druhú našej relácie.


„Čo sa týka toxínov, stojíme na veľmi tenkom ľade, lebo je to komplikované. Všetky zázračné  tvrdenia sú nepodložené. Všetky zázračné prostriedky na detoxikáciu vychádzajú len z pocitu strachu, názorov a želaní. Fakt je, že väčšina ľudí sa stravuje takým spôsobom, ktorý veľmi pravdepodobne privádza do organizmu množstvo látok, ktoré môžu byť toxické. No prvým opatrením by malo byť, že budeme voliť potraviny, ktoré sú menej postihnuté takýmito zložkami. Čo urobíte, keď vytápate susedov byt? Nasypete tam nejaký prášok či prinesiete drevené piliny, zo dve vrecia špongií alebo handier, aby ste to vysušili? Nie! Prvé opatrenie, ktoré musíte urobiť, je zastaviť vodu, ktorá sa tam valí. Akékoľvek detoxikačné kúry chcete podniknúť, čokoľvek chcete urobiť v rámci detoxu, najskôr treba z jedálnička škrtnúť vnútornosti, červené mäso z komerčného chovu, mäsové konzervy, polotovary, rôzne zafarbené aromatizované cukrovinky, pudingy, krémeše, lentilky, džemy, sirupy. Proste všetko, čo strávi v továrni veľa času je podozrivé z toho, že k tomu bolo pridané veľké množstvo chemikálií, ktoré sa v potravinách bežne nenachádzajú. Jahodový džem, ktorý si urobíte doma, nemá nikdy takú krásnu červenú farbu, ako ten z obchodu. Čo to znamená? Že niekto doňho pridal červené farbivo. Tak prečo by som mal jesť potraviny, ktoré sú zafarbené a zo svojej podstaty chemicky a biologicky znečistené? Veci ako údeniny či živočíšne vnútornosti treba určite zastaviť v detoxikačnej fáze. No potom je otázka, prečo by som mal takéto potraviny jest po zvyšok roka? Prečo máme 350 dní v roku žiť spôsobom, ktorý nás intoxikuje a potom sa dva týždne v roku pokúšať detoxikovať bizarnými praktikami, preháňadlami a inými prostriedkami?“ dodáva Igor Bukovský.

Aj vy ste už počuli o tom, že naše črevá sú zanesené dlhoročnými nánosmi odpadu? Je to čistý nezmysel. Odpoveď nájdete v tretej časti našej relácie.


A čo detoxikačné náplaste na nohy? Rovnaká hlúposť? Aký pokus urobil doktor Bukovský? Pozrite si poslednú časť našej relácie.


Mokráňová priznáva: "Nie som taká, za akú ma pokladáte!" Lucka Mokráňová išla v Tvárou v tvár donaha!

Zdravý ako BUKovský: Odhalíme tabu tému, o ktorej sa nehovorí! Problémom môžu byť sacharidy typu FODMAP.

Bootcamp preveril fyzickú zdatnosť súťažiacich, ktorí chcú ísť na Ostrov! Na sústredení sa liali litre potu. Pozrite si fotografie.

BRATISLAVA/Marína Dobošová

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti