Rady, ako eliminovať stresy u prváčika aj rodičov pred nástupom do školy

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Tisíckam šesťročných detí s už o necelé dva týždne zmení svet.

Nové prostredie, noví učitelia, noví kamaráti. Zo škôlkara sa stane školák a dieťa sa musí prispôsobiť novým podmienkam. Pre prváčika je nástup do školy často veľmi stresujúci. Na jednej strane sa veľmi teší, na druhej sa obáva, pretože nevie, čo ho čaká.

Dieťa by sme mali začať pripravovať na nové pravidlá. So školou prichádzajú povinnosti a dieťaťu sa mení aj režim. Kým v škôlke si musel povinne cez obed oddýchnuť alebo aj pospať, v škole to už nebude možné. Na oddych a relax už nebude mať toľko času. Čakajú ho aj domáce úlohy.

Čo čaká prváka

- nové prostredie
- noví učitelia
- noví kamaráti
- zmena režimu
- domáce úlohy
- nové pravidlá v škole
- dieťa musí byť na hodinách disciplinovanejšie
- bude sa musieť na jednom mieste 45 minút
- bude musieť byť samostatnejšie
- stretne sa s hodnotením učiteľa, na ktoré nebolo možno doteraz zvyknuté

Nové povinnosti čakajú aj rodičov

Toto všetko bude musieť dieťa pomaly zvládnuť. Ale nové povinnosti a úlohy budú aj na rodičoch. Dieťaťu budú musieť vysvetliť, čo ho čaká. To by sa malo zvládnuť ešte pred nástupom do školy.

Zdroj: De Visu/shutterstock.com

Deti nestrašte

Psychológovia varujú rodičov, aby deti nestrašili a skôr ich povzbudili. „Dospelí sa niekedy nechajú uniesť, keď dieťa neurobí presne to, čo má. Potom prichádzajú výstrahy typu no počkaj, veď v škole uvidíš, tam ťa naučia," toto správne nie je. Vystríha pred tým psychologička Dagmar Kopčanová, ktorá roky pracuje s deťmi.

Rodič musí byť trpezlivý. Prvé domáce úlohy nebudú pre prváčika jednoduché. Môže sa mrviť na stoličke, byť nepozorný. Dôležité je udržať „nervy na uzde", nerozčuľovať sa a po dieťati nekričať.

S dieťaťom sa treba po škole veľa rozprávať. Mali by ste sa zaujímať o tom, čo sa v škole učí, či sa mu páčilo a s čím malo problém. Potrebuje mať doma istotu, že sa s akýmkoľvek problémom môže na vás obrátiť.

Môže sa však zo dňa na deň stať, že sa dieťa začne chodenia do školy obávať. Na vás bude, aby ste zistili, v čom je problém. Môže za tým byť napríklad šikana.

Dôležitý je čas na oddych a hru

Dieťaťu by ste okrem povinností mali dopriať aj čas na oddych a hru. Vysvetliť mu, že keď si splní školské povinnosti, bude sa môcť pohrať. Nie je vhodné, aby dieťa hneď po dopísaní úloh išlo do postele a nemalo tak čas na vlastné aktivity.

Dôležité sú aj krúžky. Mimoškolská aktivita mu pomôže odreagovať sa. S krúžkami to však nepreháňajte, aby dieťa nebolo zbytočne unavené a preťažené.

Riaditelia, učitelia, aj psychológovia odporúčajú pomaly ukončiť dovolenky. Aby dieťa neprišlo do školy rozjarené a nezažilo šok. A ďalšia dôležitá vec: Každé dieťa je iné, zabudnite na porovnávanie so starším súrodencom.


BRATISLAVA/kacs
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti