Domáce

To sme dopadli. Takmer pätina Slovákov je "primúdra"

Slovensko.jpg

Ťažko sa však čudovať.

Skoršie zistenia, že napríklad vysokoškolský diplom už má viac Slovákov, než je nevyhnutne potrebné, potvrdila aj analýza Poštovej banky na základe údajov OECD z roku 2012. Až takmer pätina ľudí by so svojim vzdelaním mala robiť na vyšších pozíciách, než reálne obsadili a sú "prekvalifikovaní".

"Mnohí ľudia sú v snahe vymeniť úrad práce za pracovné miesto nakoniec ochotní prijať aj pozíciu, na ktorú by im stačilo nižšie vzdelanie," zhrnula analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Na vine je podľa nej to, že ľudia si vyberali nesprávne odbory.

Čo je ten správny odbor?Na strane druhej, nie je to tak dávno, čo bol vysokoškolský diplom takmer zárukou pre získanie zamestnania.

Naopak obrábači kovov či murári dlhé roky po páde socializmu medzi žiadaných nepatrili.

Medzičasom sa podľa zamestnávateľov napríklad sústružníci stali nedostatkovým "tovarom", otázne však je dokedy. Ak by sa aj strojárstvu prestalo dariť podobne ako stavebníctvu, situácia by sa razom radikálne zmenila.

Skôr než konkrétna profesia sa tak javí byť kľúčom k pracovnému miestu schopnosť reagovať na zmeny a preorientovať sa, čo však môže viesť k spomínanej "prekvalifikovanosti".

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.


BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.