Viacerí Slováci si môžu k rodinnému rozpočtu prilepšiť aj stovkami eur

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

K peknej sume by mohli pomôcť aj odvodové úľavy.

Zdravotné poisťovne začali posielať do domácností ročné zúčtovanie (RZ) za poistné. Aby ste o svoje peniaze neprišli, dobre si skontrolujte všetky údaje. Viacerí z vás si možno v najbližších týždňoch nájdu v schránke takúto obálku. V lepšom prípade s preplatkom, v horšom s nedoplatkom.

„RZ zdravotného poistenia sa týka SZCO, podnikateľov aj poistencov štátu, ktorí mali za minulý rok nejaký príjem zo závislej činnosti," vysvetľuje hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová. Za zamestnanca zúčtuje poisťovňa výsledky cez zamestnávateľa. K peknej sume by mohli pomôcť aj odvodové úľavy, ktoré na zdravotnom poistení zaviedol štát ešte vlani.

„Z dôvodu zúčtovania nároku na odpočítateľnú položku, ktorý sme zúčtovali v RZ 2015 prvýkrát, budú preplatky pre poistencov vyššie ako v minulom roku," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Čo dostane poistenec v obálke a čo je dôležité, aby si prečítal?

Spolu s výsledkom ročného zúčtovania sa nachádza v obálke aj takéto vysvetlenie ako sme k výsledku došli. Sú tu situácie, čo robiť, ak zistím, že mi niečo nesedí. Napríklad v tomto prípade je nedoplatok vo výške 115 eur. Mala odviesť 690 eur uhradených bolo 576 a rozdiel medzi týmito dvoma číslami je výsledok ročného zúčtovania.


Ak táto platiteľka poistného má doklad buď z bankového účtu alebo poštovú poukážku, že tieto platby uhradila, vieme výsledok buď eliminovať alebo zníži a tým pádom nebude musieť zaplatiť do zdravotnej poisťovne nič.

Toto bol prípad, kedy išlo o nedoplatok, čo ale v tom lepšom prípade, že dostanem preplatok, kedy ho budem mať na účte?

Zdravotná poisťovňa je povinná ho vrátiť najneskôr do 45 dní. V prípade, že to chcú na účet, môžu nám zaslať aktuálne číslo účtu, dá sa to urobiť aj poštovou poukážkou. Poisťovne upozorňujú, aby ste si RZ prečítali až dokonca. Tam nájdete aj sumu, ktorú budeme platiť budúci rok. Na čo viacerí zabúdajú a nedoplatky potom rastú.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Szčo

Dôležité udalosti