Radi kŕmime vtákov na jazerách. Spôsobujeme tým viac škody ako osohu

Slováci kŕmia vtáctvo na jazerách. Spôsobujú tým viac škody ako osohu

Pre nás je to nevinné kŕmenie, no vtákom to spôsobuje množstvo problémov.

Zažívacie ťažkosti, rozleptaná sliznica, ale aj znečistené prostredie. V letnom období mnohí zvyknú tráviť svoj voľný čas pri jazerách kŕmením vodného vtáctva. Ľudia si, ale neuvedomujú, že im tým môžu vážne ublížiť.

Bratislavské Štrkovecké jazero – nedeľa predpoludním. Rodiny s deťmi, vrecká plné pečiva a veľká radosť z kŕmenia labutí a kačiek. Aj napriek tomu, že v okolí jazera sú tabule, ktoré jasne hovoria o tom, aby ľudia nekŕmili labute a iné vodné vtáctvo, tento zákaz nerešpektujú.

Pre nás je to nevinné kŕmenie, no vtákom to spôsobuje množstvo problémov.  

"Kedysi labute migrovali, ale vplyvom klímy , ale aj prikrmovaním labute zostávajú tu a nadmerne sa zvyšuje ich koncentrácia. To znamená, že oni v iných biotopoch vyháňajú ostatné druhy vodných vtákov. Sú veľmi agresívne. Druhý problém, konkrétne na Štrkovci –pokiaľ ľudia prikrmujú labute nevedomky prikrmujú potkanov  aj iné takéto živočíchy," hovorí Jozef Chavko, predseda Organizácie ochrany dravcov.

Tretím problémom je, že prikrmovanie je pre vtákov neprirodzenou potravou. Môže im spôsobiť zažívacie problémy a rozleptanie sliznice.

"Labute aj iné živočíchy majú teraz dosť potravy. Je veľa vodných biotopov aj v okolí Bratislave kde sa môžu nakŕmiť prirodzenou potravou. Labute by sme mali prikrmovať len v zime keď sú extrémne zimy," hovorí Chavko.

"Mestská časť môže vydať  všeobecne záväzné nariadenie, na základe ktorého by mohlo byť zakázané kŕmenie vtáctva na území mestskej časti alebo prírodnej plochy, ktorá patrí tejto mestskej časti," hovorí Ľubomíra Miklovičová, hovorkyňa bratislavskej mestskej polície.

Zatiaľ však ani jedna mestská časť v Bratislave túto možnosť nevyužila. A tak neexistuje žiaden zákon ani všeobecne záväzné nariadenie, ktoré na území Bratislavy kŕmenie vtáctva vyslovene zakazuje.

Na Liptove v Ružomberku ľudia kŕmievajú vtáky na rieke Revúca. Teraz v lete tu skoro žiadne nie sú, no pred pár mesiacmi to tu vyzeralo úplne inak.

"Neprijali sme všeobecné záväzné nariadenie v tomto smere. Ten problém nie je taký vypuklý. V Ružomberku snáď len v zimných mesiacoch deti prikrmujú," hovorí primátor Ružomberka Igor Čombor. 

Aj keď v tomto prípade  zákon či nariadenie neexistujú, je na samotných ľuďoch, aby si sami rozmsleli, či chcú aj keď nevedome vtákom ublížiť.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.