Budúci minister Árpád Érsek sa predstavil prezidentovi. Čo budú jeho hlavné úlohy?

Béla Bugár predstavil prezidentovi Andrejovi Kiskovi kandidáta na post ministra dopravy Árpáda Érseka.
Béla Bugár predstavil prezidentovi Andrejovi Kiskovi kandidáta na post ministra dopravy Árpáda Érseka. Zdroj: TASR

Nástupcovi Romana Brecelyho zo Siete pristane na stole napríklad nový termín dostavby diaľnice do Košíc, ale aj národniarska priorita - obnova štátnych IC vlakov.

Diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami sa do konca tohto volebného obdobia nedobuduje. Po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedol štátny tajomník rezortu dopravy Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý by sa mal stať novým ministrom dopravy.

Dátum, kedy by sa mala spojnica dvoch najväčších miest na Slovensku dokončiť, Érsek zatiaľ povedať nechcel. Najprv sa chce detailne pozrieť na problematický úsek diaľnice Turany - Hubová. Za svoju hlavnú úlohu na ministerstve považuje pritom budúci minister predovšetkým začať prípravu projektovej dokumentácie na tých cestách, ktoré sú dôležité, a to na celom Slovensku.


"Nerobme veľké megalomanské projekty, ale projektujme, aby sme mohli eventuálne na nich začať výstavbu po našom volebnom období alebo vtedy, keď na nich vieme nejakým spôsobom zabezpečiť finančné zázemie," konštatoval Érsek. Je podľa neho veľkou chybou, že stála projektová dokumentácia či už na rýchlostných cestách R7, R2, alebo R3 či R4. "Musíme sa pohnúť z miesta. Toto bude mojou hlavnou úlohou," zdôraznil.

Érseka dnes predstavil prezidentovi ako kandidáta na ministra dopravy predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Prezidenta zaujímalo, aké má predstavy o svojom pôsobení na tomto poste. "Mal odborné otázky, ktoré sme sa mu snažili vysvetliť. Myslím si, že bol spokojný s našimi odpoveďami," dodal Érsek.

Výmena už tento týždeň

Výmena ministra dopravy by pritom mala podľa Bugára prebehnúť tento týždeň a následne sa upraví aj koaličná zmluva. Namiesto pôvodných štyroch strán zostanú v koalícii len tri. "Tento týždeň sa udeje aj výmena na tomto poste aj podpis koaličnej zmluvy," avizoval Bugár.

Zmeny na poste ministra dopravy si vyžiadal odchod pätice poslancov zo #Siete a ich vstup do klubu Mosta-Híd. Strana tak preberie vládne posty, na ktorých má #Sieť svojich nominantov. Okrem jedného ministerského kresla nahradia aj posty štátnych tajomníkov, ktoré pripadali pôvodne #Sieti.

Čo sa týka napríklad obsadenia miesta štátneho tajomníka rezortu kultúry, v utorok (30. 8.) by mal mať Bugár na túto tému ďalšie rokovanie. Kandidát, ktorého chcel na túto pozíciu pôvodne, to totiž odmietol. Malo ísť o človeka z kultúrnej oblasti a podľa Bugára nechcel na tri roky vypadnúť zo svojej profesie.

Po Érsekovom vymenovaní za ministra však ostane voľný aj post štátneho tajomníka ministerstva dopravy. Ten by mal pripadnúť strane SNS. O mene prípadného nástupcu sa však podľa Érseka zatiaľ nehovorilo.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Most-Híd

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.