Zábery, z ktorých mrazí aj po dlhých rokoch. Pýchu Hornej Nitry zachvátil požiar

Požiar Bojnického zámku.
Požiar Bojnického zámku.

Pozreli sme sa na to, akoby hasiči zasahovali, keby Bojnický zámok horel dnes.

Bojnický zámok - pýcha Hornej Nitry. Pred 66-timi rokmi však tento skvost takmer ľahol popolom. Sú dnes hasiči na prípadný požiar rozprávkového zámku pripravení? Vyskúšali si to v hradnej priekope s modernou technikou.

Dostať sa k plameňom rýchlo a hlavne všade. To je pre hasičov dôležité. Pomáha im moderná technika.

"Tento objekt, kde máme pristavené vozidlo je hradná priekopa, ktorá bola napustená vodou a slúžila na odrážanie útokov nepriateľov a v podstate my v týchto podmienkach sa snažíme ustanoviť tú techniku čo najbližšie k objektu, aby sme mali čo najlepšiu dosažiteľnosť," povedal Štefan Bielik, zisťovateľ príčin požiarov HaZZ Prievidza. 

Manévrovať s obrovským autom na malom priestore nie je jednuché. Požiar si ale nevyberá. Ak by horelo na streche, hasičom pomôže 39 metrová plošina. A to je už poriadna výška. Čo teda strach?

"U našich príslušníkov, ktorých máme takýto problém nehrozí," povedal Bielik. 

Takúto techniku by určite prijalo aj 100 hasičov v roku 1950. Zámok sa vtedy ocitol v plameňoch. Na záberoch je vidieť aj to, ako jedna z veží padá k zemi.

"Vtedy nebola taká technika, aby to mohli uhasiť, takže muselo sa to nechať nech to zhorí," povedal riaditeľ múzea Bojnice Ján Papco. 

Ľuďom bolo do plaču, veď horela historická budova. Ak by sa podobný požiar zopakoval dnes, škody by boli obrovské.

"V súčasnosti je tu múzeum a je tu množstvo zbierkových predmetov, takže keby došlo k požiaru, určite by to boli veľké a nenapraviteľné škody," dodal Papco. 

"Z vonkajšej strany by nemalo prísť k zapáleniu. Problém je, ak by požiar nastal vo vnútorných priestoroch," hovorí Bielik. 

Historický požiar zámku vznikol pri vypaľovaní komína kozubu. Dnes sa to už nerobí. No na prípadný požiar sú pripravení.

"Hasiacimi prístrojmi všade tam, kde majú byť a samozrejme hydrantami a dostupnou vodou, aby keď prídu hasiči mohli rýchlo nasadiť techniku a hasiť," povedal riaditeľ múzea Bojnice.NITRA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bojnický zámok

Dôležité udalosti