Prezident vymenoval Árpáda Érseka za ministra dopravy

Na snímke Árpád Érsek (MOST-HÍD)
Na snímke Árpád Érsek (MOST-HÍD) Zdroj: TASR

Zmeny v koalícii priniesol odchod pätice poslancov zo #Siete a ich vstup do klubu Mosta-Híd.

Ľudia na severe Slovenska sa podľa nového ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) nemusia obávať, že by uprednostňoval juh krajiny. "Uvedomujem si, že som minister celého Slovenska," vyhlásil Érsek po tom, ako ho dnes prezident SR Andrej Kiska vymenoval do funkcie šéfa rezortu dopravy.

      Na mape diaľnic a železníc však podľa neho vidno, že južné Slovensko bolo doteraz zanedbávané. Bude mu chcieť preto pomôcť, aby aj južné Slovensko šlo vpred. "Bez cestnej infraštruktúry a vlakovej infraštruktúry to bude ťažké," konštatoval. Pripomenul, že práve na juhu krajiny sú okresy, ktoré sa práve teraz aj vláda snaží podporiť.

      Čo sa týka diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc, podľa ministra bude bez jedného úseku hotová v roku 2020. Otázna tak ostane časť medzi Turanmi a Hubovou. Tento úsek chce šéf rezortu dopravy v krátkom čase vyriešiť. Po zosuve pôdy v trase budúcej diaľnice je totiž potrebné rozhodnúť o novom trasovaní cesty. "Musíme nájsť taký variant, ktorý bude najrýchlejšie realizovateľný, a samozrejme, bude finančne najlepšie schodný pre republiku," doplnil.

      Érsek zasadá na kreslo ministra dopravy po Romanovi Brecelym (#Sieť). Ten bol vo funkcii približne päť mesiacov. Svojmu nástupcovi radí, aby pokračoval v nasadenom tempe. "Myslím si, že sa nám podarilo urobiť aj zopár dobrých vecí dobre," zhodnotil Brecely. Pripomenul, že hneď v úvode svojho pôsobenia rozhodoval o podpise bratislavského obchvatu a snažil sa urýchliť dostavbu diaľnice D1. "Nemal som problémy s tým, aby som zastavil tendre a firmy, ktoré nespĺňali filozofiu hodnota za peniaze," dodal.

      Érsek doteraz pôsobil ako štátny tajomník ministerstva dopravy a túto funkciu zastával dva roky aj vo vláde Ivety Radičovej. Prezident tak pri jeho menovaní vyzdvihol, že rezort, ktorý preberá, pozná. Pripomenul však, že ide o veľké a dôležité ministerstvo, cez ktoré prúdi veľa štátnych a európskych peňazí. Zároveň podľa neho rozhodnutia, ktoré robí minister dopravy, ovplyvňujú život ľudí nielen teraz, ale majú dosah na obyvateľstvo aj za desať rokov či neskôr.

      "Práve preto by sa rozhodnutia, priority a projekty v tak závažnom rezorte, nemali meniť so zmenou ministrov a vo väčšine projektov ani so zmenou vlády," apelovala hlava štátu. Pretože akú a kde potrebujeme cestu alebo železnicu, to nie je podľa Kisku vec politického, straníckeho alebo osobného názoru. V optimálnom prípade by sa tak podľa neho nemala pri výmene ministrov meniť ani stratégia a priority rezortu. "Ako vieme, od tohto optimálneho stavu sme u nás ešte relatívne ďaleko, a preto som presvedčený, že práve tento rezort by mal byť tým, v ktorom sa čo najrýchlejšie a najdôkladnejšie uplatní metóda hodnota za peniaze, ku ktorej sa vláda prihlásila," vyzval Kiska.


BRATISLAVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.