Koniec voľného režimu. Poradíme vám, ako naučiť školáka sústrediť sa

Koniec voľného režimu. Poradíme vám, ako naučiť školáka sústrediť sa

Ak sa nedokáže sústrediť, učenie je ťažké. To môže dieťa frustrovať, písanie úloh sa mu znechutí a problém je na svete.

Cez prázdniny nemuseli veľmi premýšľať, od pondelka sa to zmení. Úspešnosť školákov nezávisí len od inteligencie, ale aj od toho ako sa vedia sústrediť. Sedieť na jednom mieste a písať domáce úlohy. Poradíme vám čo robiť, aby myšlienky detí neblúdili kade-tade.

Mozog školáka už čoskoro zrýchli obrátky. Po dvoch mesiacoch voľného režimu sa bude musieť naplno sústrediť. Niekedy je priam nemožné, aby dieťa myslelo iba na učenie.

"Deti vlastnia každý telefon, majú počítače, majú tablety, hrá rádio doma a niekde inde televízor. A toto všetko rozptyľuje pozornosť," hovorí psychologička Gabriela Herényiová. 

Ak sa nedokáže sústrediť, učenie je ťažké. To môže dieťa frustrovať, písanie úloh sa mu znechutí a problém je na svete. Je dobré odstrániť všetko, čo pozornosť odvádza inam.

"Nemá zmysel sedieť v izbe tri hodiny a rozptyľovať sa, ale mali by sme sa učiť efektívne a rýchlo," dodáva. 

Základom je pokojné prostredie v rodine. Ak je doma nervozita, dieťa sa len ťažko bude sústrediť. Z detskej izby treba odstrániť televízor. Americkí vedci zistili, že deti, ktoré v nej majú televízor sa zvyčajne horšie učia ako žiaci bez televízie v izbe.

Nikolka ide do druhej triedy. Úlohy si bude aj tento rok písať pri stole v kuchyni. V detskej nie je miesto pre stolík. Keď sa učí, prispôsobiť sa musí celá rodina.

"Tiež nemôžeme mať telku pustenú ani hračky na stole, aby jej neodvádzali pozornosti," hovorí mama Tatiana. 

"Je dôležité, aby sa učilo v pravidelnom čase, stôl bol vyčistený tak, aby mamička zrovna nečistila zeleninu v tom čase," radí psychologička. 


"Treba si to všetko zosúladiť, napríklad si navaríte na dva dni dopredu. Horšie je to, čím viac detí, tým viac pozornosti si vyžadujú," pokračuje.

S pozornosťou sa kamaráti rozvrh dňa, presné vstávanie a ukladanie na spánok. Ak sú deti unavené, koncentrácia je horšia.

"Školáci by mali mať prehľad o svojich povinnostiach, ja sa napríklad bez diára ani nepohnem. Skúsiť to môžu staršie deti, môžu si robiť poznámky o krúžkoch a úlohách," hovorí.

Sústredenie sa treba trénovať. Psychologička hovorí, že ak sú rodičia dôslední a dbajú na pravidlá, dieťa si to osvojí. K pozornosti vraj môže dopomôcť aj modrá farba na stene alebo citrónová vôňa.

Viac zo školského špeciálu:

Nie je pero ako pero. Poradíme vám, aké vybrať pre prváčika

September sa blíži. Zoznam pomôcok, ktoré potrebuje prvák do školy

Ide vaše dieťa prvýkrát do školy? Toto všetko by už malo ovládať

Rady, ako eliminovať stresy u prváčika aj rodičov pred nástupom do školy

Realita v slovenskom školstve: Vaše dieťa bude možno učiť angličtinu nejazykár


BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti