Krok späť? Bývalý riaditeľ kritizuje zmeny v Bratislavskej integrovanej doprave

Zmeny v Bratislavskej integrovanej doprave
Zdroj: TV Markíza

Označovače na nové čipové karty budú v každom spoji. V starších jeden, v modernejších viacero.

Ďalšie zmeny v bratislavskej integrovanej doprave. Od štvrtka môžu cestujúci využívať elektronické čipové karty. Lístky mierne zlacnejú, napriek tomu sa ozýva kritika. Takýto spôsob nákupu lístkov je už vraj zastaraný a navyše nebude mať veľké využitie.

Najmenej 31 nových automatov a viac ako 2000 označovačov pribudne v týchto dňoch v Bratislave. Často kritizovaná bratislavská integrovaná doprava štartuje od prvého septembra nový projekt.

Staronový projekt

"Bude spustený do prevádzky predaj elektronických cestovných. Tie si budú môcť cestujúci zakúpiť z elektronickej peňaženky, ktorú budú mať uloženú na čipovej karte," uviedla Zuzana Horčíková, generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy (BID).

Elektronickú peňaženku si ľudia založia v pobočke dopravného podniku alebo u autobusového dopravcu. A môžu cestovať. Označovače na nové čipové karty budú v každom spoji. V starších jeden, v modernejších viacero. To, pri ktorých dverách ich nájdete vám ukážu vysvetľujúce obrázky.

Cenký:" Dnes takáto forma cestovných lístkov je už prekonaná. Ak sa pozrieme len do Česka, tak tam už sa bežne vo vozidle platí platobnou kartou, tak si myslím, že sme už rovno mali nad touto formou uvažovať," myslí si Rastislav Cenký, bývalý riaditeľ BID a súčasný riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Ako je to s cieľovou skupinou

Projekt je teda roky starý. Na platbu bankomatovou kartou si tak bude treba počkať. Dokedy, to nevedno. Podľa bývalého riaditeľa integrovanej dopravy má však novinka viacero slabých miest.

Podľa bývalého šéfa BID chýba cieľová skupina. Súčasná riaditeľka vidí cieľovku v cestujúcich, ktorí využívajú verejnú dopravu sporadicky. Rastislav Cenký v tom ale vidí problém. Pre občasných cestujúcich to podľa jeho slov nie je najšťastnejšia forma, pretože musíte mať kartu, na ktorej máte kredit a musíte si stále strážiť, aby ste ho tam mali a aby ste ho museli so sebou nosiť.

Pozitívne je, že pri takomto nákupe ušetríte 10% z ceny lístka. Pri vybavovaní či dobíjaní karty sa vraj nemusíte obávať ani dlhých radov, na aké svojho času hromžili dôchodcovia pri vybavovaní seniorpassov.

Reportáž na túto tému pripravil Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti