Korupčný škandál na SPU v Nitre! Študenti si skúšky kupovali alkoholom a klobásami

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Zdroj: TV Markíza

Špecializovaný trestný súd má na stole dva návrhy o schválenie dohody o vine a treste. V oboch prípadoch za prečin podplácania.

Korupčný škandál otriasa v týchto dňoch Slovenskou poľnohospodárskou Univerzitou v Nitre. Študenti mali skúšajúcich podplácať. Nenosili im však obálky s hotovosťou, ale naturálie - alkohol a klobásy. Prípad rieši špecializovaný trestný súd.

Najskôr do obchodu, až potom na skúšku. Študenti chodili do školy nabalený fľašami. Špecializovaný trestný súd má na stole dva návrhy o schválenie dohody o vine a treste. V oboch prípadoch za prečin podplácania. Študent mal skúšajúcemu ponúknuť dve fľaše Baileys, víno, domácu pálenku a štyri kilá klobás.


Študent Marián hovorí, že od kamaráta počul o prípade, kedy profesor istej bratislavskej univerzity naučil študentov vkladať do indexu - bankovky.

Aj keď fľaše likéru či klobásy pôsobia oproti peniazom kuriózne, trestný zákon nerozlišuje akú hodnotu má úplatok. Ba dokonca za korupciu sa môže považovať aj sľub či sexuálna služba.

Podľa etnologičky má podplácanie jedlom či alkoholom dlhú históriu a u nás aj tradíciu. Ľudia bežne nosili domáce produkty lekárovi, keď potrebovali ošetrenie a nemali peniaze.

„SPU rozviazala pracovný pomer s jedným z obvinených zamestnancov na základe jeho žiadosti. Ďalší dvaja obvinení zamestnanci zostávajú pôsobiť na univerzite. S jedným z nich SPU rozviazala pracovný pomer z funkcie prodekana Technickej fakulty dohodou bez uvedenia dôvodu," uviedla v stanovisku nitrianska univerzita.

Dvoch zamestnancov univerzity polícia naďalej vyšetruje.

NITRA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti