Prevádzkovatelia jaslí aj opozícia sa búria proti jasličkovému zákonu

Nový zákon o detských jasliach
Zdroj: TV Markíza

Z jaslí by sa mala stať v zákone sociálna služba s pravidlami.

Proti prísnejšej kontrole detských jaslí štátom sa zdvihla vlna nevôle. Výhrady majú prevádzkovatelia jaslí, ktorí tvrdia, že pripravované zmeny v zákone sú pre nich likvidačné. Opozícia preto prichádza s vlastnými návrhmi.

Tak napríklad isté dobité dieťa z dnes už neexistujúcich jaslí je jedným z dôvodov, prečo chce štát jasle kontrolovať. Aj to, kto v nich pracuje.

Garancia až po splnení podmienok

„Ja som za to, že štát má ponúknuť svojim občanom, ktorí majú malé deti garancie, že keď dajú svoje dieťa do takého zariadenia tak to zariadenie spĺňa odborné kvality," uviedol Branislav Ondruš, štátny tajomník ministerstva práce.

Z jaslí by sa mala stať v zákone sociálna služba s pravidlami. Garanciu od štátu dostane až po tom, čo ich splní. Na jednu vychovávateľku maximálne 4 deti, najviac 12 drobcov v jednej triede, prísnejšie podmienky na hygienu. Majitelia jaslí sú však proti.

Majitelia hovoria o diskriminácii

„Táto novela je diskriminačná a likvidačná. Nesúhlasíme s tým, že na 4 deti má byť jedna učiteľka. Toto veľmi zvýši náklady na škôlky, sme za to aby sa to diferencovalo podľa veku - bábätká do 1 roka potrebujú štyri na jednu, ale tie väčšie už nie," navrhla Lucia Gomez, majiteľka škôlky a jaslí.

Tieto a podobné pravidlá si však už našli svojich kritikov aj z radov opozície, nechýbala medzi nimi ani poslankyňa Jana Cigániková. Sama jasle vlastní. „Pri takomto návrhu jasličkového zákona aký predložilo Ministerstvo práce sa tie požiadavky nebudú dať splniť bez toho, aby sa zásadným spôsobom nezvýšili poplatky pre rodičov," myslí si Jozef Mihál, exminister práce, poslanec NRSR (SaS).

Ministerstvo je pripravené diskutovať

Na ministerstve práce však tvrdia, že k sprísneniu podmienok v jasliach pristúpili až po tlaku verejnosti - no kompromisom sa nebránia. „My sme pripravení o týchto veciach diskutovať. Ak si verejnosť alebo opozícia myslí že netreba mať žiadnu úpravu - tak v tomto prípade nech presadzuje takýto názor," uviedol Ondruš.

Opozícia má pripomienky

V prípade schválenia návrhu opozícia chce, aby sa zvýšil aj príspevok pre rodičov. „Ten je dnes 280eur, tento príspevok by sa mohol zvýšiť, a tým pádom by rodičia nedoplácali z vlastného vrecka a tie kvalitatívne požiadavky by sa dokázali splniť," vysvetľuje Mihál.

„V tejto chvíli pokiaľ ide o ten príspevok sa neviem vyjadriť pretože vlastne ten príspevok je financovaný z európskych zdrojov a musím povedať, že európska komisia veľmi dôsledne presadzuje, že to má byť príspevok," povedal Ondruš.

Nezaregistrovaným jasliam hrozí vysoká pokuta

Prevádzkovatelia jaslí si ale myslia, že celá novela by sa mala radšej prerobiť. A podľa Lucii Gomez sú pripravení našim zákonodarcom aj pomôcť: „My ako prevádzkovatelia jaslí a škôlok, máme za to aby táto novela bola stiahnutá a aby sme boli prizvaní na prerokovanie a aby sme my ako ľudia z praxe a odborníci mohli pomôcť."

Finálna verzia zákona by mala platiť od januára budúceho roka. Týkať sa bude všetkých zariadení. Jasliam, ktoré registrované nebudú, hrozí pokuta až do výšky 35 tisíc eur.

Viac sa dozviete v reportáži.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti