Deti s autizmom u nás pribúda. Vznikajú pre nich špeciálne školy

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Na Slovensku žije podľa štatistík z roku 2010 vyše 54-tisíc autistov.

Autizmus sa u detí prejavuje rôzne. Majú problémy s učením, alebo naopak, sú veľmi nadané a učia sa rýchlo. V klasickej triede si s nimi učitelia nevedia poradiť. Tento rok ich preto rodičia zapísali do školy pre autistov.

Očakávajú, že sa tu budú ich deťom viac venovať. Učitelia tu s nimi pracujú individuálne.

„Tieto deti sú iné v tom, že inakšie vnímajú veci okolo, ako by boli len vo svojom svete. My im máme napomôcť, aby sa do toho nášho sveta ľahšie dostali a spoznávali ho," vysvetľuje učiteľka Mariana Sopková.

V jednej triede sú maximálne štyria žiaci. Skôr než ich budú môcť učitelia niečo naučiť, zisťujú, do ktorého ročníka patria. Musia ich viac spoznať.


„Čo ich teší, čo ich rozrušuje, čo radi robia. Prvé tri mesiace budú diagnostické a budeme nadväzovať vzťah," povedala Sopková.

Deti sa s autizmom narodia. Majú ho zapísaný vo svojej DNA. Rodičia ho často odhalia až po nástupe dieťaťa do školy. Za zvyšovaním počtu autistov je vraj kvalitnejšia diagnostika.

„Oni tu stále boli. Ale tá choroba sa tak nešpecifikovala. Mali sme veľa detí, kde lekári diagnostikovali poruchu pozornosti a teraz pri opakovaných vyšetreniach sa zistilo, že je to autizmus," hovorí o svojich skúsenostiach riaditeľka Mariana Maruničová.

Na Slovensku žije podľa štatistík z roku 2010 vyše 54-tisíc autistov. Škola v Klokočove má kapacitu 25 žiakov. Zatiaľ majú zapísaných 16. Očakávajú, že ich v ďalšom školskom roku bude dvojnásobok.

KLOKOČOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Autizmus

Dôležité udalosti