Priemerná mzda rastie. Väčšina ľudí si to ani nevšimne, tvrdia odborári

Ilustračná foto
Ilustračná foto Zdroj: Shutterstock.com

Šéf odborárov je presvedčený, že platy by mohli ísť oveľa vyššie.

Slováci majú v peňaženkách o čosi viac. Ekonomike sa darí a mzdy rástli. Podľa odborárov tu však máme priestor na ešte výraznejšie zvyšovanie.

Štatistici sa pozreli na to, ako rástli mzdy od apríla do júna tohto roka. Oproti vlaňajšku sa priemerná mzda za rovnaké obdobie zvýšila o necelé tri percentá a presiahla 900 eur.

„Neznamená to ale, že každý zarába takúto mzdu. Výška mzdy závisí predovšetkým od toho, v akej profesii pôsobíme, aké máme vzdelanie a v akom regióne žijeme," vysvetlila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Ak povieme, že máme priemerku 900, tak väčšina ľudí ani nevie, že takú mzdu má, lebo ju nemá. Ak sa mzda zvyšuje o 30 či 50 eur, tak to je v hrubom, v čistom to je oveľa menej po daniach a tým pádom to ľudia necítia," povedal šéf odborárov OZ KOVO Emil Machyna.

Stále však platí, že najviac zarábajú ľudia vo finančnom sektore či ITčkári. Za kratší koniec ťahajú naopak stavbári či zamestnanci hotelov a reštaurácií.

Šéf odborárov je presvedčený, že platy by mohli ísť oveľa vyššie. Aj z toho dôvodu, že ľudia by začali viac nakupovať, a tým pádom by šliapala rýchlejšie aj naša ekonomika.

„My si myslíme, že mzdy by mohli rásť, že ekonomika na to má, aby mzdy v primárnej sfére išli hore okolo tých 70-80 eur mesačne, a to už cíti ten človek," doplnil Machyna.

Viac do rodinného rozpočtu by mohlo podľa odborárov priniesť aj zvyšovanie minimálnej mzdy.

Ak napríklad upratovačka , ktorá je zaradená do najnižšej platovej skupiny zarobí minimum, zdravotná sestra na rizikovom pracovisku by zarobila potom tiež viac. Minimálna mzda totiž rastie podľa toho, do akej platovej skupiny ste zaradení.

„Minimálna mzda je veľmi dôležitá, lebo je naviazaná na minimálne tarify, čiže ten človek keď má minimálnu mzdu v tom prvom stupni, tak v piatom má raz toľko. Tak keď je minimálna mzda 500 eur, tak už ten kvalifikovaný človek musí mať tisícku. A to je už iný rozdiel minimálneho rozdeľovania tých ľudí, ktorí sú kvalifikovaní ako je dnes," vysvetlil Machyna.

Podľa analytikov by však mzdy mali aj naďalej rásť a pocítiť by to mohli aj tí najmenej zarábajúci.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odborári

Dôležité udalosti