Ženy stále pracujú dva mesiace zadarmo

kolegovia v práci
Zdroj: Shutterstock.com

V Európe zarábajú stále menej.

Ženy v Európe stále pracujú 59 dní v roku "zadarmo". Priemerný rozdiel medzi hodinovým zárobkom žien a mužov v celom hospodárstve sa v posledných rokoch takmer nezmenil a zostáva na úrovni okolo 16 %, vyplýva to z najnovších údajov, ktoré dnes zverejnila Európska komisia (EK).

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Európsky deň rovnosti odmeňovania preto pripadá už druhý rok po sebe na 28. februára. Ide o deň v novom kalendárnom roku, od ktorého začnú byť ženy v porovnaní s mužmi za svoju prácu skutočne platené. Znamená to, že ženy dnes pracujú 59 dní "zadarmo", kým začnú zarábať rovnako ako muži.

"Tento rozdiel sa v posledných rokoch zmenšil len okrajovo. Ešte horšie je, že postupné mierne znižovanie rozdielu v posledných rokoch je prevažne výsledkom hospodárskej krízy, ktorá viedla skôr k zníženiu zárobkov mužov, než k zvýšeniu zárobkov žien," zdôvodnila podpredsedníčka EK a komisárka Európskej únie pre spravodlivosť Viviane Redingová.

Maďarky, či Portugalky sú na tom dosť zle

Podľa údajov EK bol rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v roku 2012 v celej EÚ v priemere 16,4 %. Po miernom znížení v posledných rokoch stagnuje, pričom predtým bol na úrovni približne 17 % alebo viac.

Klesajúci trend pokračuje v Dánsku, Českej republike, Rakúsku, Holandsku a na Cypre, zatiaľ čo v Poľsku či Litve sa v roku 2012 obrátil. V krajinách ako Maďarsko, Portugalsko, Estónsko, Bulharsko, Írsko a Španielsko sa rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v posledných rokoch zvýšil.

Pokles rozdielu vo výške zárobku medzi pohlaviami vysvetľuje EK rastúcim podielom pracujúcich žien s vysokoškolským vzdelaním, ako aj významným vplyvom hospodárskej krízy na spomalenie hospodárstva v prevažne mužských odvetviach, napríklad v stavebníctve či v technických odboroch.

"Po rokoch nečinnosti nastal čas na zmenu. Európska komisia v súčasnosti pripravuje iniciatívu, ktorá by viedla k zmene, aby sme sa v blízkej budúcnosti mohli zaobísť bez Dňa rovnosti odmeňovania," zdôraznila Redingová.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti