Domáce

Slovensko má stabilnú ekonomiku

 Agentúra Fitch Ratings
Zdroj: SITA

Potvrdila to aj známa ratingová agentúra.

Agentúra Fitch Ratings potvrdila rating dlhodobých záväzkov Slovenska v domácej aj zahraničnej mene na úrovni A+. Výhľad ratingu je stabilný. Informovala o tom agentúra Reuters.

Fitch tiež potvrdila rating prioritných nezabezpečených štátnych dlhopisov Slovenska denominovaných v domácej aj zahraničnej mene na úrovni A+. Stropný rating zostáva na úrovni AAA a rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene na úrovni F1.

Agentúra zdôvodnila svoje rozhodnutie nasledujúcimi faktormi. Tempo rastu slovenskej ekonomiky by malo naďalej zostať nad priemerom eurozóny. Fitch očakáva, že ekonomika eurozóny v roku 2014 vzrastie o 0,9 %. Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) sa z poslednej prognózy agentúry zvýši o 2,4 %.

Nezamestnanosť a prebytok na účte

Slovensko však aj napriek vysokému rastu trápi štrukturálne vysoká nezamestnanosť. Jej miera sa nachádza na úrovni 14 %, čo je výrazne vyššie, než je priemer (6,4 %) krajín s ratingom na úrovni A.

Fitch považuje situáciu vo finančnom sektore za zdravú. Bankový sektor je solídny a zadlženosť súkromného sektora je nízka, čo je jedným z kľúčových faktorov podporujúcich rating Slovenska. Bankový sektor má vysoký priemerný ukazovateľ kapitálovej primeranosti (17,2 %) a silnú domácu bázu na financovanie, ktorú podporuje pomer úverov k vkladom na úrovni 82 %.

Fitch očakáva, že bežný účet platobnej bilancie Slovenska zostane v rokoch 2014 a 2015 v prebytku. Pomôcť by malo zvyšovanie obchodného prebytku, ktorý bude naďalej podporovaný nízkym nákladom na prácu v porovnaní s inými európskymi krajinami a zlepšujúcimi sa vyhliadkami eurozóny.

Pretrvávajúci prebytok bežného účtu platobnej bilancie pomôže znížiť čistý externý dlh, ktorý je vyšší než priemerný externý dlh krajín s ratingom na úrovni A alebo AA.

Slovensko od roku 2009 zrealizovalo výraznú fiškálnu konsolidáciu. Deficit verejných financií v roku 2013 klesol pod 3 % HDP a štrukturálny deficit podľa odhadu Európskej komisie padol na 2,3 % HDP zo 7,3 % HDP v roku 2010. Fitch očakáva tento rok deficit verejných financií na úrovni 2,8 % HDP, čo je o niečo viac než 2,6 % HDP, ktoré uvádzala vlaňajšia prognóza.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti