Černák žaluje väznicu. Do problémov ho dostala poštová známka

Mikuláš Černák prichádza na súdne pojednávanie v sprievode justičnej stráže v Bratislave.
Zdroj: TASR

Na doživotie odsúdený muž vraj porušil predpisy, on si ale myslí čosi iné.

Muž považovaný za najmasovejšieho vraha v histórii slovenskej kriminalistiky žaluje väznicu. Mikuláša Černáka dostala do problémov obyčajná poštová známka. Na doživotie odsúdený muž vraj porušil predpisy, on si ale myslí čosi iné.

Mal to byť obyčajný list s poštovou známkou, tú vraj Mikuláš Černák dostal ako dar od priateľky. Bola na nej jeho podobizeň. Známka ho však dostala do problémov. „Podľa žalovaného odsúdený spáchal disciplinárne previnenie tým, že odoslal korešpondenciu s nalepenou poštovou známkou, ktorú získal spôsobom, ktorý nie je v súlade s príslušnými predpismi," informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Aké sú teda predpisy?

Za uplatnenie práva na korešpondenciu si odsúdený môže podľa Kataríny Novákovej zo Zboru väzenskej a justičnej stráže zabezpečiť poštové známky jej zakúpením v ústavnej predajni, prostredníctvom balíka, alebo požičanej listovej zásielky.

Za poštovú známku dostal Černák disciplinárny trest. Ten sa ale rozhodol, že väznicu zažaluje. Podľa jeho advokáta tresty pre jeho klienta sú účelové. Potrestali ho najprv za knihu. „Jeden pedagóg mu vydal knihu beletriu na celu, ktorá ničím neporušuje väzenské predpisy. Druhý pedagóg ho za to potrestal, že má kontraband, a dali mu trest. A trest znamená, nemôžete cvičiť, nemôžete mať návštevu, máte obmedzené tie drobné výhody, ktoré vôbec môžete mať. Následne na to znovu. Dostal oficiálne poštové známky, ktoré riadne používal, zase ich pedagóg nezapísal a zase povedal, že si nepamätá, že mu ich vydával," povedal František Polák, advokát Mikuláša Černáka.

František Polák si myslí, že tresty dostáva, lebo začal rozprávať o trestných činoch. Černák požiadal o preloženie do Leopoldova, s ilavskou väznicou sa chce súdiť. Krajský súd rozhodol. Mikuláš Černák poslal žalobou zbytočne.

"Krajský súd žalobu odmietol ako neprípustnú. Súdy majú právomoc preskúmavať iba tie rozhodnutia o uložení disciplinárneho trestu, kde konanie odsúdeného vykazuje znaky priestupku," uviedol Roman Tarabus.

Mikuláš Černák môže požiadať o prepustenie o sedem rokov, drobné tresty za mrežami mu ale môžu návrat na slobodu znemožniť. „Tá hodnotiaca správa je dôležitá, lebo ona posudzuje, ako sa správal odsúdený počas celého výkonu. Či bol disciplinárne odmenený, či bol pokarhaný," dodáva advokát Ján Kanaba. Proti rozhodnutiu krajského súdu podľa advokáta Černák určite podá sťažnosť.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trest

Dôležité udalosti