Domáce

KDH sa spojilo so Smerom

Hrušovský a Paška
Zdroj: SITA

Aspoň pokiaľ ide o ochranu manželstva.

Vládny Smer-SD sa s opozičným KDH dohodol na ústavných zmenách v justícii a ochrane manželstva. Do parlamentu obe strany predložia spoločný návrh novely ústavy, ktorý rieši obe oblasti a podpísali ho predseda parlamentu Pavol Paška a bývalý predseda národnej rady a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

„Ide o výsledok širokého politického dialógu," povedal dnes novinárom Paška. Návrh oddeľuje funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR, čo v januári navrhla a predtým aj v roku 2011 presadzovala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Šéfa súdnej rady by mala voliť rada samotná, vládny Smer-SD ustúpil z pôvodného návrhu, aby predsedu súdnej rady vyberal prezident. Zrušiť by sa mala trestnoprávna imunita sudcov, ako to v januári v novele do parlamentu predložil poslanec za Most-Híd Gábor Gál (Most-Híd). 

Sudcovia a ich previerky

Previerky sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ako ich navrhoval Smer-SD, z novely nakoniec vypadli, sudcovia by však podľa Pašku mali prejsť istou formou kontroly, respektíve preverenia. Smer-SD podľa Pašku v druhom čítaní zahlasuje iba za takú ústavnú zmenu, ktorá bude obsahovať aj istú formu previerok spôsobilosti sudcov, na konkrétnom znení sa strany teraz majú čas dohodnúť.

„Vymožiteľnosť práva je zlá. Zodpovední politici musia konať. Treba začať cestu k zlepšeniu stavu. Tá sa nemôže uskutočniť bez zmeny ústavy. Dnes ani jedna strana nedisponuje ústavnou väčšinou," povedal Hrušovský. Podľa jeho slov ide o začiatok hľadania cesty k náprave zlého stavu. 

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Zároveň sa ústava rozšíri o dve vety - definíciu manželstva ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy s tým, že Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. 

Obe strany vidia v spoločnom ústavnom návrhu dobrý základ pre druhé čítanie. Paška zdôraznil, že by privítal širokú podporu ďalších parlamentných strán pre zlepšenie situácie v súdnictve a ochranu rodiny. Návrh parlament v prvom čítaní prerokuje na marcovej schôdzi. Podporu mu už v prvom čítaní avizovalo tiež sedem členov OĽaNO. Na definitívne schválenie ústavného zákona treba 90 hlasov poslancov, čo Smer-SD spolu s hlasmi kresťanských demokratov a časti OĽaNO bohato napĺňa. Paška a Hrušovský odmietli reči o politickom obchode pri dohode o návrhu. Po definitívnom schválení by zmeny mali nadobudnúť účinnosť od 1. októbra.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.