Domáce

Pozrite sa, ako v Košiciach menia odpad na niečo veľmi cenné

Termovalorizátor v košickej spaľovni
Zdroj: TV Markíza

Môžete vďaka tomu čítať tento článok.

Možno v tejto chvíli pozeráte televíziu aj vďaka elektrine vyrobenej z komunálneho dopadu. Košická spaľovňa totiž modernizovala a likviduje odpad tak aby ho zhodnotila. Dnes oficiálne uviedli do prevádzky takzvaný termovalorizátor. V reportáži sa dozviete, na čo toto zariadenie slúži.

Môže sa z komunálneho dopadu stať niečo užitočné? V košickej spaľovni to dokázali a za 38 miliónov Eur, kúpili nový kotol, ktorý odpad nielen spáli ale aj zhodnotí.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Samotný termovalorizátor odpad zhodnocuje na elektrickú energiu. Kotol spáli 10 ton odpadu za hodinu pri priemernej teplote 1 000 °C a para z kotla potom roztočí turbínu.

Mestu Košice táto investícia prinesie, že najbližších 20 rokov nebude mať problém so zneškodňovaním odpadu.

Zdroj: TV Markíza


Taliansky investor kúpil aj nové zariadenie na čistenie spalín. Aktívne uhlie a vápenatý hydrát zabezpečia plnenie prísnych emisných limitov. V minulosti totiž v okolí spaľovne namerali karcinogénne látky vo vajciach i zelenine.

"Smrad, ktorý sme pociťovali už nie je a po investícii 100 miliónov korún do filtračného zariadenia, ten vzduch je čistejší," tvrdí starosta obce Valaliky Štefan Petrík. Na správne spaľovanie dohliadajú vo velíne. Prehľad majú o všetkom čo sa v kotly deje.

Posledným miestom je škvarovňa. Z pôvodného objemu odpadu ostáva asi 10 percent, a padá to priamo do tejto haly. Škvára sa potom odvezúna skládku.KOŠICE/Dušan Tokarčík

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti