Domáce

Jeme veľa antibiotík a telo je bezradné

Tabletky - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Lekári dvíhajú varovný prst.

Lekári dvíhajú varovný prst. Užívame tak veľa antibiotík, že nám môžu prestať účinkovať - bacily si na ne jednoducho zvyknú. Trpia ale aj naše peňaženky. Mesačne za antibiotiká doplácame v lekárňach pol milióna eur.

Naozaj sme tak často chorí, alebo nám lekári predpisujú lieky zbytočne? Alergie, črevné problémy, záťaž na pečeň. Takéto riziká sú spojené s užívaním antibiotík.

Navyše... „Nadmerné používanie antibiotík nám spôsobuje zvýšenie rezistencie baktérií," tvrdí praktická lekárka Diana Ganajová. Jej kolega Peter Lipták dodáva, že baktéria nie je antibiotikami zabitá a nič jej to nerobí.

V spotrebe antibiotík vedieme nad Čechmi, Maďarmi aj Rakúšanmi.

priemer OECD 20,5

Rakúsko 15,0

Maďarsko 15,7

Česko 17,9

Slovensko 23,8

(údaj je denná spotreba na 1 000 pacientov)

Lekári hovoria, že až 80 percent chorôb spôsobujú vírusy, proti ktorým sú antibiotiká bezmocné. Na mieste je potom otázka, prečo nám ich toľko predpisujú? „Nie vždy v ambulancii vedia odhadnúť z toho pohľadu a popočúvania, že to už treba liečiť antibiotikom. Nie sme nejakí sprostejší než v tých západných krajinách, lebo aj oni na to tam majú prístroje," tvrdí Lipták.

CRP prístroj a vyšetrenie

Takzvaný CRP prístroj. Lekári vďaka nemu dokážu zistiť, či pacient antibiotiká skutočne potrebuje.Poisťovne však vyšetrenie preplácajú len deťom. Dospelým len jedna súkromná. Mnohé ambulancie preto prístroj nemajú.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Bez ohľadu na to, či pacient chodí alebo nechodí k lekárovi, ten dostáva platbu od poisťovne a v rámci tejto platby by pacient mal dostať aj CRP vyšetrenie.

Podľa lekárov to nestačí. Navštívili sme ambulanciu, kde stojí toto vyšetrenie päť eur. Ak si chce byť pacient istý, či antibiotiká potrebuje a nechá sa takto vyšetriť v ambulancii svojho lekára, často za to musí, platiť sám.


BRATISLAVA/Zuzana Tiňová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.