Pokuty za jazdu po diaľnici bez e-známky sa výrazne znížia

Dopravní policajti v akcii
Zdroj: TASR

Novelou zákona ministerstvo dopravy zároveň upravuje periodicitu pokutovania vodičov.

Pokuta za jazdu bez platnej elektronickej diaľničnej známky sa od novembra tohto roka zníži z 300 eur na 150 eur. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž na dnešnom zasadnutí schválili novelu zákona o diaľničnej známke z dielne ministerstva dopravy.

Novelou zákona rezort zároveň upravuje periodicitu pokutovania vodičov. To znamená, že ak teraz dostal motorista pokutu za každý deň jazdy bez diaľničnej známky, po novom bude môcť dostať druhú pokutu až po mesiaci od tej prvej.

Tiež motorista, ktorý v priebehu predchádzajúcich 12 mesiacov už zaplatil jednu alebo viac pokút a v súčasnosti opäť previnil, ale dodatočne si kúpi ročnú diaľničnú známku, táto pokuta sa mu odpustí.

Pôvodne mali zmeny platiť od júna

Čo sa týka motoristov, ktorí do účinnosti novely zákona dostali alebo dostanú pokutu, uhradiť budú musieť len jednu pokutu. Rezort dopravy pritom pôvodne plánoval, že zmeny v súvislosti s diaľničnými známkami zavedie do praxe v zrýchlenom režime od júna tohto roku. Aktuálne však odobril účinnosť zákona od 1. novembra tohto roku.

K novele zákona predložili poslanci SaS tri pozmeňujúce návrhy, ani jeden z nich však neprešiel. Navrhovali napríklad to, aby ročná diaľničná známka neplatila len od januára jedného roka do konca januára nasledujúceho roka, ale 365 dní odo dňa jej kúpy.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pokuty

Dôležité udalosti