Slovenky podvodne sobášili s cudzincami: V jednom prípade vtrhla polícia priamo na obrad

Ilustračná snímka.
Zdroj: Alex Studio/shutterstock.com

Podľa polície je dôvodom takýchto sobášov predovšetkým získanie trvalého pobytu na našom území pre cudzinca a finančný zisk pre Slováka.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii odhalili minulý týždeň prípady prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi. TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

„V prvom prípade vyšetrovateľ obvinil 36-ročného Karola B. z Košíc z obchodovania s ľuďmi. Za to, že mal nútiť Slovenky k sobášu, mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov," uviedla Baloghová.

Podľa policajných zistení mal muž sedem Sloveniek vo veku 20 až 30 rokov nahovoriť na výnosnú prácu v Nemecku. Autobusom sa mali dostať do Berlína, kde ich namiesto práce čakal sobáš so Srbmi. Takýmto spôsobom by zlegalizovali ich pobyt na území štátov Európskej únie.

„V šiestich prípadoch uzavreli sobáš v Dánskom kráľovstve, v jednom prípade k nemu nedošlo, keďže 'nevesta' kládla odpor. Finančný zisk pre 'dohadzovača' mal byť v sume minimálne 3500 eur. Obvinený je stíhaný na slobode, Slovenky sú už v súčasnosti v bezpečí na našom území," doplnila Baloghová.

Sobáš za 4000 eur

V druhom prípade vyšetrovateľ obvinil koncom minulého týždňa 28-ročnú Lindu L. z Bratislavy, 23-ročného Patrika B. z okresu Veľký Krtíš a 30-ročnú Soňu L. z Nových Zámkov z prevádzačstva.

„Vyšetrovanie preukázalo, že mali vo Viedni pripraviť Soni L. zoznámenie so 40-ročným Indom Nareshom K. Ten mal po úspešnom sobáši a vybavení všetkých potrebných formalít k získaniu pobytu na Slovensku zaplatiť trojici 4000 eur. Všetko prebiehalo podľa plánu, svadba sa mala konať v Nových Zámkoch. Nevesta so ženíchom si však nestihli povedať áno a zlegalizovať tak obrad, pretože do siene vošli policajti a samotnému aktu sobáša zabránili," povedala Baloghová.

Po dokázaní viny hrozí trom obvineným trest odňatia slobody na dva až osem rokov, stíhaní sú na slobode. „Ženích" sa bude musieť vrátiť do Rakúska, kde je žiadateľom o azyl.

Podľa polície je dôvodom takýchto sobášov predovšetkým získanie trvalého pobytu na našom území pre cudzinca a finančný zisk pre Slováka. Cudzinec, ktorý si zoberie Slováka, môže požiadať o trvalý pobyt na Slovensku na päť rokov a zároveň získa neobmedzený vstup do celého schengenského priestoru. Protiprávne konanie v týchto prípadoch spočíva v organizovaní a navádzaní na uzatvorenie sobášov občanov Slovenskej republiky s príslušníkmi tretích krajín za finančnú odmenu.

„Je dôležité uvedomiť si všetky následky súvisiace s podvodnými sobášmi a nedať sa zlákať vidinou bohatstva a ľahko zarobených peňazí. Nie je s nimi spojená len trestnoprávna zodpovednosť, keďže sa slovenský občan dopúšťa trestného činu prevádzačstva, ale aj ďalšie záväzky spojené nielen s vyživovacou povinnosťou, ak sa v čase manželstva narodia deti, ale aj dedenie v prípade smrti," dodala Baloghová.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.