Riaditeľ resocializačného centra zvolal tlačovku, z ktorej pred novinármi utiekol

Chce dať preveriť každý mediálny výstup ohľadom kauzy údajného zneužívania.

Riaditeľ resocializačného centra v Galante Peter Tománek zvolal tlačovú konferenciu vo veci údajného sexuálneho zneužívania detí umiestnených v tomto zariadení.

Počas tlačovky vyhlásil, že rešpektujú všetky úkony orgánov činných v trestnom konaní. Zdôraznil, že už skôr žiadali o vstup prokuratúry do celého prípadu. Niekoľkokrát zopakoval, že on sám nie je kauzálne spätý s údajnými sexuálnymi činmi, ktoré sa mali v zariadení udiať.

"Je mi ľúto, že som verejne parafrázoval vyjadrenia klientky a chcem sa jej takto ospravedlniť a sľubujem, že už niečo takéto neurobím," povedal Tománek. Zároveň ale dodal, že za svojimi tvrdeniami si stojí.

Naznačil však, že klientka mala niekoľkokrát hovoriť o domácom násilí. Viac ale ani napriek otázkam novinárov nepovedal.

Na každú jednu novinársku otázku odpovedal, že sa nebude vyjadrovať, aby nemaril vyšetrovanie. Následne nezvládol tlak novinárov a z tlačovky odišiel.

Na konferencii bol aj náš kolega Michal Hečko. K článku dodáme aj video materiál.


Čo sa stalo?

Tománek pre .týždeň v týchto dňoch tvrdil, že Natália nemala sex so zamestnancom, ale bývalým klientom centra v čase, keď mala mať 15 rokov. Vylúčil, že chlapec mal v čase pohlavného styku pracovný vzťah s centrom. Sex označil za "rozlúčkový". Podľa policajného spisu ho však chovankyňa centra mala mať s kuchárom v októbri 2014, keď mala 14 rokov.

Zo spisu novinárom v utorok (13.9.) čítali policajný prezident Tibor Gašpar i opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA), ktorý je zároveň právnym zástupcom Natáliinej mamy. Píše sa v ňom tiež, že chlapec sa k sexu s dievčaťom priznal a mal vedieť, koľko mala Natália rokov. Neskôr však v zmenenej výpovedi tvrdil, že k sexu prišlo, až keď mala chovankyňa zariadenia 15 rokov v roku 2015.

Gašpar v utorok označil zmenu výpovede za "účelovú". Na sexuálne zneužitie sa mala Natália sťažovať v roku 2014 niekedy na Vianoce, píše tiež vo svojom blogu poslankyňa Natália Blahová (SaS), ktorá na možné zneužívanie dievčat v galantskom centre upozornila a vychádzala z výpovede Natáliinej matky. Riaditeľovi Tománekovi môže hroziť podľa polície stíhanie, pretože mal o sexuálnom styku vedieť, no neoznámil ho.

V centre mali mať podľa Blahovej a Lipšica sex so zamestnancami zariadenia viacerí chovanci. Potvrdiť im to mala jedna z bývalých klientok a terapeutiek, ktorá chce vypovedať v trestnom konaní.

V galantskom zariadení sa už začala hĺbková kontrola. Skupina kontrolórov pozostáva z pracovníkov ministerstva a ústredia práce či zástupcov Slovenskej komory sociálnych pracovníkov. Zisťujú, či je centrum spôsobilé vykonávať resocializačný program. Svoju prácu skupina koordinuje s generálnou prokuratúrou. Priebežne nechce o výsledkoch kontroly informovať, urobí tak až po jej ukončení.

Dianie v zariadení preveruje akreditačná komisia a šesťčlenný vyšetrovací tím. Bude sa zaoberať informáciami na blogu poslankyne Blahovej, jej tvrdenia budú predmetom vyšetrovania a v rámci tímu budú otvárať samostatné trestné stíhania. Tento víkend vypočúvala polícia aj matku Natálie, ktorá mala mať ako maloletá styk so zamestnancom centra. Prieskum v centre avizovala aj detská ombudsmanka Viera Tomanová.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Galanta

Dôležité udalosti