Chyba je v zákone. Resocializačné zariadenie neslúži na liečbu drogovej závislosti

Reflex
Zdroj: Reflex

Ako majú tieto centrá vlastne fungovať? Zistili sme viacero nových vážnych pochybení úradov.

Kauza okolo údajného sexuálneho zneužívania maloletých dievčat v súkromnom resocializačnom centre nabrala za pár dní mamutie rozmery. V zariadení prebieha previerka Generálnej prokuratúry, pričom sexuálne kontakty detí s pracovníkmi už boli potvrdené.

Teraz sa nanovo skúmajú v minulosti zastavené trestné stíhania a preverujú sa aj zmluvy, podľa ktorých ľudia predstavujúci sa ako terapeuti mali vykonávať prácu kuchárov. My sme sa bližšie pozreli na to, ako majú tieto centrá vlastne fungovať a zistili sme viacero nových vážnych pochybení úradov.

V tomto virvare udalostí a informácií je dôležité ujasniť si zásadnú vec. Čo je vlastne resocializácia a čo je resocializačné zariadenie? Kto tam patrí a kto nie? Podľa špecialistu na liečbu drogových závislostí je obrovský problém práve v zákone.


"Definícia resocializačného strediska dáva súdu možnosť, že resocializačné stredisko je vhodné na to, aby sa tam riešili telesné a duševné problémy užívateľa drog so závislosťou, čo nie je pravda, pretože tam nie je kompetentný personál, nespĺňa to tie kautory zdravotnícke, nie sú tam lekári, takže nemôžu riešiť telesné následky v resocializačnom stredisku. Pokiaľ ide o tie psychické ako sú ťažké depresie, ktoré sa objavujú, tak na to nestačí nejaká ambulantná liečba, a to nie je hlavným predmetom činnosti, čiže je to zavádzajúce," vysvetlil Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.

"Ak my máme od rodičov signál, že rodič nezvláda závislosť dieťaťa a pôsobí naňho zhubne, tak v tom prípade umiestnenie do resocializačného zariadenia po tej detoxikačnej kúre je pre nás jediným riešením. My nemáme zariadenie, kde by sme deti po tej detoxikácii umiestnili, kde by mohli nájsť nový spôsob života," tvrdí hovorkyňa Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Stále pribúdajú nové a nové svedectvá bývalých klientov resocializačného zariadenia, aj ich rodičov, ktorí nám potvrdili sexuálny styk medzi personálom a klientkami, pohlavné choroby i šikanu. Najzávažnejšie je však zistenie, že kompetentní o všetkom vedeli vraj minimálne rok pred prevalením kauzy.

"Ja som bola vypovedať na polícii, a to bolo ešte leto predtým. Naša kurátorka o tom vedela, my sme jej o tom hovorili, takže o tom vedeli. Nikto s tým nič nerobil. Nemali šancu, aby im niekto veril," hovorí bývalá klientka.

"Viem, že tam klienti medzi sebou spávali, čo aj na rodičovskom nám povedal pán, ktorý mal na starosti rodičovské v ten moment. Kurátorke som povedala, že tam spolu klienti spávajú, že nepúšťajú deti domov, že kontakt s rodinou by nemali stratiť. Viem, že tam chlapca zbili. Bol v takom stave, že ležal niekde na izbe a pokiaľ mu modriny nezmizli, tak ho odtiaľ nedali preč," hovorí matka bývalej klientky.

Pred rokom informácie o prípadoch mali a teraz nič nevedia?

Pred rokom nám vedomosť o prípadoch potvrdili z Ústredia práce. Mali rok na to, aby s tým vôbec niečo urobili. Na mieste je otázka ako a či vôbec v resocializačnom zariadení prebehla kontrola. "Problémy, alebo teda nejaké zistenia starostlivosti alebo vo vzťahoch k deťom zistené neboli," povedala hovorkyňa Lukáčová.

Ako to teda je? Pred rokom informácie o prípadoch mali a teraz nič nevedia? Aby sme tomu lepšie rozumeli - povinnosťou kurátora je zostať v kontakte s dieťaťom aj počas jeho pobytu v resocializačnom zariadení a sledovať, či to má naň pozitívny alebo negatívny vplyv a následne o tom informovať ďalej.

"My sme zatiaľ nemali žiadny signál, že by toto zariadenie vo všeobecnosti neplnilo svoj účel," dodala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Oblečte si kožu toho dieťaťa a skúste cez svoju mamu alebo sami napísať na týchto dôležitých ľudí, že pane Bože, mne sa tu deje niečo zlé, skúste to preskúmať. Teraz príde tá kontrola, ktorá zistí, že všetko je v poriadku, tak ako oni v decembri oznámili, že tam už boli a že je všetko v poriadku. Akú spätnú väzbu to dieťa dostane? Kto ho ochráni pred tou šikanou. Ak tam je naozaj šikana a oni ustáli kontrolu, tak to dieťa si to zlízne za to, že ich udalo, ešte tisíckrát viac ako predtým?" hovorí sociálna poradkyňa Ida Želinská.

Natália nemala čo v resocializačnom zariadení hľadať

Po rozhovore s odborníkmi vyvstal jeden veľmi dôležitý fakt. Do resocializačných zariadení majú deti nastúpiť až po liečbe závislostí. My sme však zistili, že minimálne v Natáliinom prípade tam dievča nemalo čo hľadať.

Odborník na liečbu drogových závislostí vysvetlil, akoby mal celý proces liečby vyzerať. "Liečba trvá minimálne tri mesiace, hlavne u mladistvých. A u mladistvých, maloletých, čo je zriedkavé, ale niekedy sa stáva, že aj oni sú už závislí, to je formou hospitalizácie. Potom, človek, ktorý abstinuje dostatočne dlho a prekoná všetky abstinenčné príznaky (tie trvajú niekoľko týždňov), potom sa zvažuje to, že či je vhodný na návrat do svojho prostredia. Ak to nie je dieťa z ulice, ktoré nemá rodinu, tak v tých prípadoch sa potom doporučí resocializácia," hovorí Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.

Je resocializácia liečba? "Nie je to liečba. Je to takzvaná následná starostlivosť po liečbe," dodal Okruhlica.

Spýtali sme sa Natáliinej mamy, či bola jej dcéra predtým, ako ju poslali do resocializačného zariadenia, na detoxikačnej liečbe. "Ani by som nepovedala, že bola liečená. Boli sme na Kramároch necelé dva týždne, potom ju previezli do Galanty. Bola na detskej psychiatrii, akože to mal byť detox," povedala nám v telefonickom rozhovore.


"Zákon to jasne nehovorí, nerozlišuje, a tak potom dochádza k tomu, že po krátkej hospitalizácii ho rodičia zoberú, zavedú tam alebo sociálni pracovníci formou súdu urobia predbežné opatrenie. Zoberú ho z rodiny a povedia, že tam sa bude liečiť. Ja sa nečudujem sudcom, že pri takejto dikcii zákona tomu nerozumejú a si povedia, že toto je jedna z alternatív," vysvetlil Okruhlica.

Pýtali sme sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, či prešetrujú to, či bolo dieťa liečené. "Dieťa absolvovalo detoxikačný pobyt a na základe toho je v rozhodnutí alebo návrhu na súd je spomínané, ako celý ten proces prebehol a súd sa vysporiadava s týmito dôkazmi a rozhoduje o tom, či to dieťa bude alebo nebude umiestnené v zariadení," povedala hovorkyňa Jana Lukáčová.

"Chýba tam taký stredný medicínsky stupeň, kedy vlastne ten klient so závislosťou liečený. Najskôr dieťa zdetoxujeme a potom ide na resocializáciu. Ale ak tam chýba toto stredné, teda liečba, tak to dieťa asi nebolo drogovo závislé, čiže z čoho sa má resocializovať?" pýta sa sociálna poradkyňa Ida Želinská.

Zlé zaobchádzanie, šikana, nedostatočná zdravotná starostlivosť či sexuálne zneužívania. To všetko sú zatiaľ iba podozrenia, ktoré musia kompetentní dôsledne a dôkladne prešetriť. Pracujú však v týchto zariadeniach naozaj odborníci, ktorým môžeme veriť a zveriť deti, ktoré lietajú v obrovských problémoch a potrebujú pomoc?

"V období prvých týždňoch abstinencie zo závislosti sa kladú veľmi vysoké nároky na zdravotnícky alebo terapeutický personál, čo sú jednak lekári, špecializovaní psychológovia, ale aj zdravotné sestry, pretože vtedy je ten človek veľmi precitlivený. To je jedna zo známok abstinenčného stavu, aj keď nemá kŕče. Veľmi ľahko sa ten človek naviaže iracionálne citovo na človeka, ktorý mu to trochu opätuje. Čiže aj ten terapeut si musí dávať pozor, aby k tomuto nedošlo," hovorí Okruhlica.

Do resocializačného zariadenia dobrovoľne alebo súdnym nariadením?

Zdá sa, že je to to isté, ale rozdiel je značný. "Jeden z tých najzávažnejších rozdielov je v peniazoch, pretože zatiaľ čo vy, keď dávate dobrovoľne dieťa do takéhoto zariadenia, nie rozhodnutím súdu, tak platíte nejakú sumu peňazí, ktorá ale ani zďaleka nie je tisíc eur na mesiac. Keď to dieťa ide do zariadenia rozhodnutím súdu, je tam takzvaný bežný ročný výdavok, ktorý sa v tejto chvíli pohybuje okolo 12 500 eur na rok," hovorí sociálna poradkyňa.

"Toto veľmi dôrazne odmietame, že by sme my nejako manipulovali s deťmi tak, aby na základe súdneho rozhodnutia išli do resocializačného centra," povedala hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Systém nefunguje

Z toho, čo sme doteraz počuli vyplýva, že v tomto prípade nastalo množstvo pochybení kompetentných. To znamená, že celý systém nefunguje. "Nedostatky sú v zákone, ktorý dáva ako keby možnosť pre liečbu týmto resocializačným zariadeniam, hoci zo samotného názvu vyplýva, že oni nie sú na liečbu závislosti, oni sú na resocializáciu závislých a chýba tam, ktorí boli vyliečení alebo preliečení zo závislosti," dodáva Okruhlica.

"Pod akou kontrolou títo ľudia fungujú a ako sú chránené tieto deti? Pretože toto je dôležité. Akú ochranu ten štát poskytuje a či ten štát tomuto zariadeniu a jeho terapeutom bezmedzne verí a deťom bezmedzne neverí. Toto je dôležité," zdôrazňuje sociálna poradkyňa Želinská.

Zmenu chce Smer aj SaS

Opozícia a koalícia sa hádajú o prípade Galanta. Riešia sa konkrétne osudy detí a padajú obvinenia. Úplne iná vec ale je, ako funguje celý systém liečby drogových závislostí mladých. V tom, že nie je dobrý, je prekvapivo zhoda dokonca aj medzi Smerom a SaS. A bude sa meniť.
BRATISLAVA/ Reflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Galanta

Dôležité udalosti