Vírus zika sa tento rok potvrdili na Slovenku u troch ľudí

Infekcia sa prenáša bodnutím komára rodu aedes aegypti.
Zdroj: TASR/AP

Na testy mali ísť aj niektorí olympionici po návrate z Brazílie.

Podozrenie na infekciu vírusom zika malo v tomto roku na Slovensku deväť ľudí, potvrdila sa u troch z nich. Vyplýva to z posledných štatistík Úradu verejného zdravotníctva. Dáta zozbierali hygienici do asi polovice augusta. S podozrením na ziku sa na úrad obrátili lekári pacientov, išlo o importované prípady.

"Vzorky skúmali v zahraničí," povedala pre TASR Zuzana Drobová z ÚVZ SR. Slovenskí hygienici ich poslali do Hamburgu a Ostravy, naša krajina nedisponuje takýmto laboratóriom. Zdravotný ústav v Ostrave vyšetril od februára tohto roka vzorky asi od 600 ľudí, informoval v týchto dňoch Český rozhlas, pričom 20 ich bolo pozitívnych.

Na testy išli aj olympionici

Na testy mali ísť podľa rozhlasu aj niektorí olympionici po návrate z Brazílie, ani u jedného z nich sa však nákaza vírusom nepreukázala.

Zika sa môže prenášať komármi Aedes aegypti, pohlavným stykom alebo transfúziou krvi. Bezbariérové formy antikoncepcie pred prenosom infekcie neochránia. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča tehotným ženám, aby cestu do rizikových oblastí zvážili. Vírus je pre ne nebezpečný, pretože môže spôsobovať degeneratívne zmeny plodu vrátane mikrocefálie.

Približne 20 percent nakazených má zvýšenú teplotu, bolesti kĺbov, opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, kožné vyrážky, zápaly spojiviek či príznaky podobné chrípke. Liečba príznakov spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke a v dostatočnom prísune tekutín. Špecifická liečba zatiaľ neexistuje. Na vírus ešte nie je vakcína.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zika

Dôležité udalosti