Včiel aj včelárov ubúda. S ich zmiznutím nás čaká katastrofa

vcelar.jpg
Zdroj: TV Markíza

Pred 25-timi rokmi bolo včelstiev pol milióna a teraz asi 200 000.

Einstein kedysi povedal: "Ak uhynie posledná včela, ľudstvu ostávajú štyri roky života." Čo ale v prípade ak sa o včely nebude mať kto starať? Včelárov na Slovensku totiž ubúda a s nimi aj včelstvá.

Zdroj: TV Markíza

Za Márie Terézie musel každý hospodár povinne chovať včely. Vidieť ale dnes takúto včeliu rodinku na dvore rodinného domu sa už stáva raritou. Štatistiky hovoria jasne. Pred 25-timi rokmi bolo u nás registrovaných 50 000 včelárov. Dnes to už nie je ani polovica. Včelstiev bolo pol milióna a teraz asi 200 000.

"Tí včelári, ktorí boli pred 10-timi rokmi mladí, tí už zostarli, už dochádzajú medzi 70-80 rokov a mladých včelárov málo pribúda," hovorí Jozef Špacír, predseda prievidzského spolku včelárov. Hrozí teda, že o včely sa raz nebude mať kto starať. Aký to môže mať dopad? "Katastrofa. Neboli by stromy opelené neboli by priemyselné plodiny opelené, tým by vlastne neboli potraviny pre ľudí," vysvetľuje Špacír.


Erik je jeden z najmladších včelárov v prievidzskom okrese. Chovanie najmenších hospodárskych zvierat si nevie vynachváliť. "Ak toto človeka raz chytí, tak ho to už nepustí," hovorí Erik.

O včely sa stará už osem rokov. Stíha prácu a takisto aj rodinu. Včelárstvo možno nie je moderná záľuba no chlapci by vraj boli prekvapení čo všetko sa na med dokáže nalepiť. "Je to taká záľuba, ktorá je nevšedná a takejto záľube určite nejedná mladá duša neodolá," hovorí.

Bude úbytok včelstiev a včelárov pokračovať? Títo ľudia dúfajú, že sa to zmení. Veď ide o veľa.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

HORNÁ NITRA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti