Zdá sa, že daňováci si s pátraním po skutočných vinníkoch ťažkú hlavu nerobia

Pokuta za hazard.
Pokuta za hazard. Zdroj: TV Markíza

Slovenská firma, ktorá registruje internetové stránky to zlízla za majiteľa stránky, ktorý propaguje hazard.

Propagovali hazard na internete až zo Švédska, ale pokutu si za nich zlízla slovenská firma, ktorá stránku zaregistrovala. Zdá sa, že daňováci si s pátraním po skutočných vinníkoch ťažkú hlavu nerobia. Podľa právnika je ale nemysliteľné, aby registrátor tisícok internetových stránok zodpovedal za obsah každej jednej z nich.


Stránka padla do oka daňovému úradu v Banskej Bystrici ešte vlani. Zistili totiž, že propaguje hazard bez individuálnej licencie. Podľa zákona za to hrozí pokuta od 20-tisíc až do pol milióna eur. Keď IT firme Platon Technologies prišla pokuta 20-tisíc eur, majitelia ju považovali za zlý vtip. Nevedeli, za čo majú platiť. Úradníkom prišli vysvetliť, že stránku iba zaregistrovali ako jednu z tisícok ďalších.

„Potom sme cez IP adresu zisťovali, že odkiaľ web stránka beží a zistili sme, že beží zo Švédska. No a potom som na nich videl také to zdesenie, že fúú to je strašne zložité. My radšej naparíme tú pokutu registrátorovi to je jednoduchšie," vyčítal z krokov úradníkov šéf Platon Technologies Ondrej Jombík.

Ondrej Jombík je momentálne v Spojených štátoch a o pokute sa vyjadril na videu, ktoré nám poslal. Mrzí ho najmä to, že peniaze platí za niečo, čo ani nemôže ovplyvniť.

„My sme tú stránku nevytvorili, my sme tú stránku nespravovali, my sme tú stránku neprevádzkovali. My jediné, čo sme urobili, že sme zaregistrovali doménu pre nášho zákazníka a tomu sme ju odovzdali," vysvetľuje Jombík.

Pýtali sme sa preto finančnej správy či 20-tisícovú pokutu pre registrátora myslia vážne a či pátrali po vlastníkoch webovej stránky?

„Finančná správa v uvedenom prípade postupovala v zmysle zákona o hazardných hrách, pretože bolo preukázané porušenie ustanovení tohto zákona. Porušenie sa týkalo propagácie hazardnej hry, ktorá je v rozpore so zákonom," uviedla hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Nič konkrétne úrad o prípade nechce prezradiť. Podľa nich je to daňové tajomstvo. Firma sa rozhodla štát za pokutu žalovať, Podľa právnika majú šancu uspieť, keď dokážu, odkiaľ bola stránka prevádzkovaná.

„Samotná registrácia domény ešte nemôže automaticky znamenať propagáciu hazardu v rozpore so zákonom, čiže myslím si, že je veľká šanca na súde uspieť a takáto pokuta bude zrušená," povedal právnik Peter Chrašč.

A teraz jedna zaujímavosť. Stránka, ktorá propagovala hazard bola zrušená, no funguje naďalej s tým istým obsahom. Zmenila iba doménu z pôvodnej .sk na .com a zdá sa, že na tú už naši daňováci páky nebudú mať.

Majiteľ firmy považuje zákon o hazarde za zvláštny. Aj podľa právnika má svoje trhliny, ak propagácia hazardu funguje aj po udelení pokuty registrátorovi.

„Momentálne je na celom svete problém. Štáty sa snažia regulovať trh s nelegálnymi hazardnými hrami, čo nie je legislatívne jednoduché," dodal Chrašč.

„No a potom sú tu športové prenosy, kde majú futbalisti na dresoch stávkové spoločnosti a ja sa pýtam, kto v tomto prípade porušuje zákon? Však podľa tejto logiky štátnych úradníkov by Christiano Ronaldo dostať pokutu 20 tisíc eur," pýta Jombík.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti