Pán Ladislav je po laserovej operácií očí takmer slepý

Ladislav Szabó.
Zdroj: Reflex

Má poškodený zrak na 70 percent. Jeho spor je na súde už roky a rozhodnutia sa ešte nedočkal.

Aj bežná estetická operácia očí sa môže skončiť fatálne. Pán Ladislav podstúpil laserovú operáciu očí s katastrofálnym výsledkom. Pred zákrokom trpel miernou ďalekozrakosťou,dnes je praktický slepý.

Ladislav podstúpil prvú laserovú operáciu očí pred viac ako 20 rokmi. Bol spokojný a okuliare nepotreboval 16 rokov. Po tomto čase zistil to, na čo ho upozornil lekár - stav sa začal zhoršovať. Rozhodol sa preto zákrok zopakovať. Tvrdí, že prvý raz to nebolo bolestivé, na druhý raz to strašne bolelo.

Po operácii ale k zlepšeniu neprišlo. Naopak. "Výsledky boli horšie ako pred operáciou. V konečnom dôsledku prišlo po pár mesiacoch k tomu, že sa musí urobiť druhá operácia. Už ma objednáva len v sobotu, keď nikto zo zamestnancov tam nebol. Bol nervózny, zjavne to bolo na ňom vidno. Ľahol som si na stôl, pustil stroj. Urobil mi jedno oko, robí mi ľavé oko a hovorím mu - Fero, zastav stroj. Cítim, ako keby si mi pálil celú hlavu a on na to, že stroj sa nedá zastaviť. Ja som za živa, normálne neumŕtvené oko, skoro som potrhal tie poťahy, aby som si vytrpel operáciu," spomína si pán Ladislav.

Išiel som na operáciu očí, aby som nemusel nosiť okuliare. A dnes sme pri tom, že mám stratu zraku na 70 percent, som invalidný dôchodca

Ani neznesiteľná bolesť mu vytúžené zlepšenie nepriniesla. Ako hovorí desať dni po operácii mal obe oči podliate krvou. "A vtedy sa to začalo. Sľuboval, že je poistený a nech to cez poisťovňu vybavujeme. Povedal, že ak bude musieť predá dom a odškodní ma. Toto čo tvrdím, nemôže odtajiť," konštatoval pacient.

K žiadnemu odškodneniu ani k zlepšeniu zraku ale neprišlo a tak sa Ladislav už roky s košickým zariadením súdi. "Išiel som na operáciu očí, aby som nemusel nosiť okuliare. A dnes sme pri tom, že mám stratu zraku na 70 percent, som invalidný dôchodca," povedal.

Priestor na vyjadrenie sme samozrejme ponúkli aj lekárovi a operatérovi Františkovi Daboczimu, ktorý Ladislava operoval. Rozhodol sa iba pre stručné písomné stanovisko. "Vzhľadom na prebiehajúce súdne konania sa nebudem vyjadrovať," napísal.

Dlhý súdny spor zatiaľ bez výsledku

Spis je na súde šesť rokov a výsledok žiadny. "Dĺžka predmetného konania je ovplyvnená skutkovou obtiažnosťou veci spočívajúcou v nutnosti znaleckého dokazovania", informovala hovorkyňa košického krajského súdu Marcela Gálová.

Po dvoch rokoch súdneho sporu jeden znalecký posudok aj vypracovaný bol. Znalec z odboru zdravotníctvo a farmácia, odvetvie oftalmológia Vladimír Máliš v ňom konštatuje, že:

„Z časovej nadväznosti zakalenia rohoviek a výrazného zhoršenia po poslednej „liečbe" vyplýva kauzálna spojitosť s uvedenými laserovými zákrokmi. Žiarenie laseru rozrušuje biologickú väzbu a tkanivo rohovky. Miera poškodenia je priamo úmerná dávke žiarenia a odozva organizmu naň môže byť značne individuálna. Opakovanie takejto „terapeutickej" kúry môže vyústiť do stavu, aký má pán Szabó."

Reportérke Reflexu sa priznal, že dnes nevie čítať drobné písmená. Väčšie prečíta, ale vidí ich dvojmo. "Keď idem a idú oproti autá a svieti Slnko, tak ich vidím dvojmo ako keby boli naduté. Na desať metrov nevidím rozoznať tváre," zdôraznil pán Ladislav.

"Zo spisu nie je možné zistiť akú techniku, energiu a prístroj operatér použil. Ide samozrejme o výrazný rozdiel v jemnosti operácie a tým aj v následnom hojení. Všeobecne však možno povedať, že pokračovať v zákrokoch po prvom zakalení rohoviek, ktoré neustúpilo, bol mimoriadne veľký hazard," dodáva Máliš.

Tento posudok však súdu na rozhodnutie evidentne nestačil. A ďalšie štyri roky sa nič nedeje. Potom ako súd priznal prieťahy v konaní, stanovil termín pojednávania na začiatok júla. Ladislav sa tešil, že po rokoch sa v jeho veci začne opäť konať. No predčasne. Pojednávanie je opäť odročili. Podľa Gálovej oň požiadal právny zástupca obžalovaného z dôvodu dlhodobo plánovaného zahraničného pobytu.

"Som presvedčený, že MUDr. Daboczi spochybnil a nechce si priznať, že urobil chybu," myslí si pán Szabó.

A tak Ladislav opäť čaká. Jeho situáciu nezlepšuje ani fakt, že zariadenie je poistené. "Poistné podmienky hovoria, že toto poistenie sa nevzťahuje na zodpovednosť za škodu spôsobenú chirurgickým kozmetickým zákrokom. Poistený si môže nastaviť poistné podmienky spolu s poisťovňou individuálne. Aj tak, aby takáto výluka v poistných podmienkach nebola. V tomto prípade sa, žiaľ, tak nestalo," povedala Andrea Király z odboru komunikácie ČSOB Poisťovňa, a.s.

Pán Ladislav žije mesačne zo 180 eur a tvrdí, že by mu určite pomohlo odškodnenie zo strany lekára. "Zrak by mi to určite nevrátilo, ale by som si niečim pomohol a zabudol čiastočne na to, hoc sa na to nedá zabudnúť. Bude ma to hnevať celý život," hovorí.


Ísť či neísť na laserovú operáciu očí? Názory odborníkov sa rôznia. Kým jedni tvrdia, že ide o absolútne bezpečný a bezproblémový zákrok, po ktorom budete už na druhý deň vidieť ako rys, iní tvrdia, že bezproblémový rozhodne nie je. Dokonca sa objavili iniciatívy za ich zakázanie.


BRATISLAVA/Reflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti