Postavili priemyselné parky a na cesty zabudli, investori tak nemajú ako prísť

Ilustračné fot.
Zdroj: TV Markíza

Tam kde je vôľa, tak tam je aj cesta. No kde nie je cesta, tak tam ani investor nepríde.

Najchudobnejším regiónom Slovenska sa tak vzďaľuje sen o prosperite a najmä zamestnanosti. Niekde brzdia investície nevysporiadané pozemky, inde zas zle naprojektovaná príjazdová cesta.

Začína to vždy rovnako. Poklepaním základného kameňa a širokými úsmevmi politikov. Potom však prichádza realita. Aj v Rožňave si od priemyselného parku veľa sľubovali.

"Niektorí investori prišli, pozreli a odišli," hovorí zástupca primátora v Rožňave Ján Lach. Viacerých zrejme odradilo, že priemyselný park nemá naprojektovanú príjazdovú cestu.


"Príjazdová cesta je strašná a dá sa sem vojsť len do protismeru, mohli by to označiť dopravnou značkou," sťažuje sa maďarský kamionista. Kamióny sa tam dostanú iba cez obytnú zónu. A to sa miestnym nepáči. "Ľudia sa sťažovali na hluk, prašnosť a otrasy," vysvetľuje Lach.

V Rožňavskom priemyselnom parku je zatiaľ jediný investor, ktorý zamestnal približne 100 ľudí. V okrese je však vyše 20-percentná nezamestnanosť. Vláda sľúbila, že príjazdovú cestu vyrieši.

"Dohodli sme sa, že v priebehu roku 2017 preberá zodpovednosť štát za vyriešenie prejazdu cez železnicu. Takto by sa mohol vyriešiť bod, ktorý dlhodobo trápil Rožanvu," sľubuje premiér Fico.

Aj vo Vranove nad Topľou majú priemyselný park. Od roku 2008 však zíva prázdnotou. Existujú však aj svetlé výnimky. Priemyselná zóna Kechnec by sa mohla stať príkladom pre celé Slovensko. Starostovi Jozefovi Konkolymu sa podarilo za necelých 20 rokov prilákať tucet zahraničných investorov, ktorí v súčasnosti zamestnávajú vyše 2 a pol tisíc ľudí.

"Prvý predpoklad úspešnosti je tá transparentnosť , nemažme nechať veľký priestor na kupčenie a narábanie s pozemkami a nehnuteľnosťami a následne potom s inžinierskou sieťou," radí starosta obce Kechnec Jozef Konkoly. Starosta všetkým ukázal, že tam kde je vôľa, tak tam je aj cesta. No kde nie je cesta, tak tam ani investor nepríde.

ROŽŇAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Investori

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.