Koniec plastových tanierov a príborov? Prvá krajina ich zakázala

Plastový príbor
Zdroj: shutterstock, Denis and Yulia Pogostins

Problémy s plastovými materiálmi sú už dlho známe.

Kelímky, taniere a príbory na jedno použitie sa budú musieť vyrábať z rozložiteľných materiálov. Hlavne prevádzky rýchleho občerstvenia majú problém. Zatiaľ teda len vo Francúzsku. Krajina ako prvá na svete prijala právnu normu, ktorá stavia potreby vyrobené výhradne z plastu mimo zákon. Informuje o tom dnešné vydanie MF Dnes.

Nový zákon je súčasťou legislatívy o takzvanej "zelenej premene", ktorá okrem iného už v júli viedla vo Francúzsku k zákazu jednorazových tašiek z plastu v obchodoch s tým, že od januára budúceho roka bude zákaz platiť aj na mikroténové vrecká.

Cieľom francúzskych zákonodarcov je vytvoriť ekonomiku, v ktorej by kolobeh výroby zahrnul nielen samotný produkt, ale aj spôsob jeho recyklácie. Problémy s plastovými materiálmi sú už dlho známe. Po prvé, v prírode nie sú schopné úplne sa rozložiť - len sa pomaly rozdeľujú na menšie a menšie čiastočky, čo vážne ohrozuje zvieratá hlavne v oceánoch, ktoré ich potom neodlišujú od potravy. A za druhé, ich výroba zhltne ročne milióny barelov ropy, pripomína MF Dnes.

Nariadenie o zákaze plastového riadu začne platiť až v roku 2020. Potom bude musieť riad obsahovať najmenej 50 percent biologicky rozložiteľného materiálu. Zmyslom odkladu je predovšetkým dať čas výrobcom k prechodu na nové výrobné postupy.

Na tom už rad výrobcov aj tímov odborníkov pracuje. Napríklad nábytkárska firma IKEA experimentuje s hubami, ktoré sa nechajú vyrásť v príslušnej forme a po vysušení sú z nich plne ekologické obaly. Lyžičky z čirokovej múky zase nedávno začal vyrábať indický vedec a podnikateľ Narayana Peesapaty, dodáva MF Dnes.

PARÍŽ/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zákaz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.