Prekvapenie v Bratislave! Starosta Števčík nepodpíše kontroverzné nariadenie

Starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík.
Starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík. Zdroj: TASR

Podľa nového nariadenia mali byť od 10. októbra tohto roka sprísnené prevádzkové hodiny.

Podniky a prevádzky v bratislavskom Starom Meste zatiaľ zostanú otvorené aj po 22.00 hod. Situácia sa zmenila kvôli rozhodnutiu starostu Radoslava Števčíka, ktorý nepodpíše prijaté všeobecné záväzné nariadenie (VZN).

Starosta ako dôvod uviedol, že podľa právnej analýzy je nariadenie v rozpore so zákonom. Pri dodržiavaní poriadku vraj zlyháva mestská a štátna polícia, ktorú má však pod palcom primátor Bratislavy. 

"Domnievam sa, že je v záujme poslancov, aj obyvateľov, aj v mojom osobnom, aby sme prijímali legislatívu, ktorá bude plne v súlade so zákonom, bude rešpektovať naše kompetencie a právomoci, ktoré nám dáva zákon," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Števčík.

Je presvedčený, že ak by VZN v takomto znení vstúpilo do platnosti, mohlo by mestskej časti spôsobiť problémy. "Žiaľ, len stanovením času predaja sa problém, ktorý pretrváva predovšetkým v historickom jadre nepodarí vyriešiť," doplnil.

Starosta vyzval štátnu a mestskú políciu, aby konali a zabezpečovali verejný poriadok a v tomto smere nezlyhávali. Za problém označil pritom aj zlyhanie kompetentných úradov pri riešení prevádzok dlhodobo porušujúcich zákon.

Števčík apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby zmenili legislatívu a posilnili kompetencie pre miestne samosprávy. Starosta tiež ubezpečil, že urobí všetko preto, aby boli chránené záujmy obyvateľov Starého Mesta.

Za absurdné považuje, aby boli podniky v centre otvorené len do 22.00 h. Súčasná legislatíva a momentálne platné VZN podľa neho povoľuje prevádzkovú dobu podnikov len do 22.00 h, keďže rozhodnutím Najvyššieho súdu bola v minulosti zrušená osobitná prevádzka pre podniky aj po tomto čase.

Podniky tak môžu mať otvorené dlhšie, avšak s rizikom pokuty. "Máme VZN, ktoré bude opäť prerokované na miestnom zastupiteľstve," odpovedal Števčík s tým, že je pripravený rokovať so všetkými dotknutými stranami.

Podľa nového nariadenia mali byť od 10. októbra tohto roka sprísnené prevádzkové hodiny. Vyplýva to z VZN o pravidlách času a predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti. To v utorok po viac ako dvojhodinovej diskusii schválili poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Materiál, ktorého jedným zo spracovateľov je staromestský vicestarosta Ľubomír Boháč, privítali najmä občania, ktorí sa neustále sťažovali na hluk z prevádzok a neporiadok v uliciach centra po niektorých ich zákazníkov či na to, že sa v noci nemôžu vyspať.

Naopak, nespokojní a sklamaní sú prevádzkovatelia podnikov v Starom Meste, z ktorých mnohí považujú predmetné nariadenie okrem iného aj za likvidačné.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Staré mesto

Dôležité udalosti