Aké pravidlá vlastne platia na priechode pre chodcov?

Prechod pre chodcov.
Prechod pre chodcov. Zdroj: TV Markíza

Pre vodičov aj chodcov platí na priechodoch aj mimo nich niekoľko prísnych pravidiel.

Nehoda Daniela Lipšica, pri ktorej zomrel chodec spôsobila, že sa poslanec vzdal svojho mandátu. Podobných nehôd sú na cestách ročne desiatky, otázka je, kto je za ne zodpovedný. Pre vodičov aj chodcov platí na priechodoch aj mimo nich niekoľko prísnych pravidiel.

Základným pravidlom pre chodcov je počkať si na zelenú. Ak však na priechode nie je semafor, musíte sa najskôr presvedčiť, či dokážete rýchlo a bezpečne prejsť, až potom môžete vyraziť na cestu.

Na priechode sú chodci špeciálne chránení, ak už naň vykročia, autá im musia dať prednosť. To však neplatí, ak sa rozhodnú prejsť cez cestu mimo priechodu

Toto je jedna strana mince. Na druhej sú vodiči, tí sa tiež musia riadiť niekoľkými predpismi.

Vodič nesmie ohroziť chodca. To znamená, že nesmie žiadnym iným účastníkom spôsobiť nebezpečenstvo. Je povinný, ak je to potrebné, znížiť rýchlosť, alebo úplne zastaviť

Ak chodec nie je na priechode, treba byť samozrejme ostražitý a všímať si všetko, čo sa deje popri ceste. Ak však vbehne na cestu neosvetlený chodec tam, kde prechádzať nemá, dá sa len ťažko reagovať. Koniec koncov, ani na priechode sa v tme nedá človek zbadať ľahko.

Lenže vodič musí počítať aj s takýmito neosvetlenými priechodmi.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pravidlá

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.