Muchy, smrad a potkany. Každodenná realita jednej ulice v Senci

Prasce chované na jednej z ulíc v Senci.
Zdroj: MÚ Senec

Obyvatelia sú zúfalí. A čo na pripomienky susedov hovorí chovateľ hospodárskych zvierat? Ten tvrdí, že ide len o závisť a nevraživosť.

Oddych v záhrade počas príjemných dní je vraj pre obyvateľov niekoľkých ulíc v Senci doslova science fiction. Dokonca niekedy nemôžu vyvetrať ani svoje izby.

Muchy, potkany a neuveriteľný smrad. Tak opisujú obyvatelia obytnej zóny v Senci svoj každodenný život. Ich sused je totiž zarytý farmár a na svojom dvore chová hydinu a asi 15 prasiat.

Letná ulica sa nachádza v blízkosti centra mesta Senec. Tiché a pokojné prostredie nehovorí nič o tom, že by tu mal byť nejaký problém. A predsa je. Volá sa sused - chovateľ. "Je tu v podstate non-stop zápach zo zvierat, ktoré chová. Ide hlavne o prasatá. Nemôžeme vôbec využívať záhradu, otvárať okná. Je to to hrozné, nedá sa tu existovať," tvrdí Karol Šajdík.

Problém trvá už roky a ľudia z ulice už vraj vyskúšali všetko, čo bolo v ich silách. Dobré slovo, vyhrážky, udania, petície. Nepomohlo nič. Podľa Šajdíka, celé okolie malo s ním kontakt, ale bezúspešne a išiel do hádok.

Obyvatelia dvoch priľahlých ulíc sa rozhodli požiadať o pomoc mesto. Zorganizovali petíciu Proti chovu prasiat a hydiny a čakali na reakciu. Mesto naozaj poslalo k chovateľovi kontrolórov. Dokonca niekoľkokrát. Lenže odvtedy uplynuli už tri roky.

Hovorkyňa mesta Senece Martina Ostatníková nám povedala, že zamestnanci boli na štyroch obhliadkach a aj uznali, že zápach znepríjemňuje život obyvateľom okolitých domov. Vyzvalo aj veterinárov a kontrolu.

„V čase kontroly choval 20 ks ošípaných, 2 kozy a 28 kačiek. Výživný a zdravotný stav zvierat bol vyhovujúci, sú pod dohľadom súkromného veterinárneho lekára. Hnoj je podľa potreby vyvážaný, doložený zbernými listom. Krmivo je uskladnené v samostatnom vyhradenom priestore v hygienicky vyhovujúcich podmienkach.. V čase kontroly nebol zistený výskyt hlodavcov. Vykonanou kontrolou nebolo zistené porušenie zákona," napísala nám v reakcii Regionálna veterinárna a potravinová správa Senec.

Obyvatelia poukazujú aj na všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré hovorí o chove hospodárskych zvierat. Podľa neho "v častiach mesta, kde je chov povolený, sa doporučuje jedným chovateľom neprekročiť chov v množstve: 2 ks, ošípané alebo 2 ks hovädzieho dobytka; ovce, kozy spolu max. 5 ks; drobné zvieratá (hydina, králiky) spolu max. 30 ks."

Ostatníková spomenula, že v minulosti mal Senec VZN, ktoré však prokuratúra plošne zrušila na celom území Slovenska. "A tak mesto nemôže ani vychádzať z nejakého VZN a nemá už kam ďalej v tejto veci pokračovať," zdôraznila hovorkyňa Senca.

A čo na pripomienky susedov hovorí chovateľ? Ten tvrdí, že ide len o závisť a nevraživosť. "Nemôžem sa s takými ľuďmi baviť, čo nevedia, čo sú zvieratá. Zakázané to nie je. My ich máme prihlásené, aj druhí tu chovaní, je to legálne. Neporušujeme zákon. Keby nám to chceli zakázať, museli by to všeobecne. A prečo? To je diskriminácia," myslí si chovateľ.

Keďže susedia neuspeli na úradoch, mali by ešte šancu na súde, ktorý by celú vec mohol preskúmať.

Ak to teda susedia chcú riešiť v súdnej sieni, mali by podať hromadnú žalobu. Ak sa však chcú vyhnúť dlhým ťahaniciam, je tu ešte jedna alternatíva, pri ktorej by sa možno nasýtil aj vlk, aj ovca by zostala celá.

Za jedným stolom by sa tak mohli susedia a chovateľ stretnúť a hľadať optimálne riešenie. Bez paragrafov a zákonov.

Viac v reportáži:


SENEC/Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prasa

Dôležité udalosti